pondělí 10. srpna 2015

Jak jsem se dostala na Yonsei
      Yonsei University je jednou z nejstarších univerzit Jižní Koreji. Byla založena v roce 1885, dnes čítá přes 38 tisíc studentů. Jejím symbolem je orel, reprezentativní barvou je modrá. Pod její hlavičku spadá mezinárodní škola Underwood International College (UIC), kde výuka probíhá v angličtině. Kampus pro mezinárodní studenty v prvním ročníku se nachází nedaleko letiště (asi hodinu cesty od centra Soulu) v metropolitním městě Songdo. 
Songdo

      Poté, co jsem se z důvodů uvedených v minulém příspěvku, odhodlala poslat přihlášky ke studiu do Jižní Koreji, začal dlouhý proces vybírání, zvažování a rozhodování. Tím, že jsem se do Koreji dostala díky hokeji, zůstala tam díky hokeji a po 3 letech do Soulu letěla na výlet zase díky hokeji, byly jedinými univerzitami, které jsem znala, ty s hokejovým týmem. Yonsei University. Korea University. Obě tyto školy mají špičkové hokejové univerzitní týmy, které každoročně hrály přátelská utkání proti týmu, kde působil táta. Většina našich korejských přátel a známých vystudovala jednu z těchto univerzit. A tak není divu, že při hledání škol, jenž by připadaly v úvahu, byly tyto dvě univerzity první v hledáčku.
      Univerzity v Koreji jsou soukromé, platí se na nich školné, jehož výše se vzájemně liší i o několik desítek tisíc korun za semestr. Ne všechny školy nabízí studium v angličtině, což bylo mým hlavním kritériem, jelikož korejsky umím leda tak pozdravit. Co se lokality týče, pochopitelně jsem hledala především školy v Soulu, ale lákalo by mě i přímořské město Busan na jihu poloostrova. Po dnech pátrání jsem měla vypsaných asi osm škol, včetně dvou výše uvedených a dvou čistě ženských, což by mohla být legrace, ikdyž si mnozí ťukali na čelo, když jsem jim to vyprávěla.
      Yonsei University nabízela jako jediná možnost 'Early Application' neboli brzké přihlášky, 
o několik měsíců dříve než běžné termíny na ostatních školách. Jelikož je to vysoce výběrová škola, ani jsem nepomyslela na to, že by mě kdy přijali, ale má soutěživá povaha se dožadovala přijmout výzvu a brzký termín přihlášek naznačoval, že nemám co ztratit.
      V rámci přijímacího řízení jsem musela složit americké zkoušky SAT (matematika a angličtina) 
a mít minimálně 95/120 bodů z anglického testu TOEFL. Dále jsem psala dvě eseje, posílala kopie všech středoškolských vysvědčení a dvě rozsáhlé doporučení od profesorek.
      Po měsíci přišel email, že jsem prošla do 2.kola přijímacího řízení, které se skládalo z pohovoru po telefonu. Žádný videohovor na Skype, telefon. Otázky byly velmi různorodé, od oblíbeného autora fikce po největší akademický neúspěch. Zpovídali mě dva muži, nejspíše tamní profesoři, kdo ví, v úvodu jsem se kvůli nervozitě soustředila jen na to, abych neomdlela.
      Po pohovoru následoval další měsíc adrenalinu, strachu a očekávání zároveň. Moc jsem si přála být přijata, na druhou stranu jsem si upřímně uvědomovala nízkou procentuelní šanci, že by to vyšlo.

      JENŽE: ,,..každý, kdo prosí, dostává, a kdo hledá, nalézá, a kdo tluče, tomu bude otevřeno."

      A tak 1.září nastupuji na univerzitu, na kterou jsem poslala svou první vysokoškolskou přihlášku víceméně jen z hecu. Přiznávám, že mám trochu obavy, jak náročné studium bude, ale o to větší mám motivaci dotáhnout tuhle bláááznivou jízdu až k Bc. před jménem . 
    
      Držte mi palce!

      PS: Přijedete někdo jako exchange?!

2 komentáře:

  1. Můžu se zeptat,kolik stojí jeden semestr? :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Adél, jeden semestr na mezinárodní katedře UIC stojí necelých 7tis dolarů, cca 150,000Kč. Hodně mezinárodních studentů, včetně mě, ale dostává od školy nějaké stipendium. Kdyby tě to zajímalo víc, přečti si "Chci studovat v Jižní Koreji", nahoře vpravo je na něj odkaz. Nebo klidně napiš, ráda ti řeknu víc :)

      Smazat