čtvrtek 10. září 2015

Veřejná doprava v Soulu

     Veřejná doprava v Soulu a jeho okolí je jednou z věcí, která vás udeří ihned po příjezdu. Pojďme si tedy postupně představit její podoby, klady, i zápory.

Incheon International Airpor

     Největším tuzemským letištěm je Incheon International Airport, asi 40 minut cesty od centra Soulu. Je zároveň jedním z největších a nejvytíženějších ze všech, od roku 2005 bylo organizací Airports Council International několikrát vyhlášené nejlepším letištěm na světě. A není se čemu divit. Nachází se v něm lední kluziště, golfové odpaliště, dvě kina, muzeum, casino či lázně.

Incheon International Airport

     V Soulu se také nachází letiště Gimpo, odtamtud však létají především národní linky a spoje do Japonska nebo Číny. 
          Na obou letištích jsou stanice metra, stejně jako několik autobusových zastávek, které vás odvezou téměř kamkoliv. Nejvyužívanějšími jsou Airport Limousines, které mají několik desítek různých drah, po kterých se vydávají do centra Soulu i do jeho předměstí. Zastávky jsou hlášeny anglicky.

Airport Limousine

    Jakmile se však ocitnete mimo vysokou koncentraci cizinců, je téměř nadlidský úkol cestovat někam městským autobusem. Jednotlivé stanice jsou psány i hlášeny v korejštině, jízdní řád na zastávkách nečekejte. Řidič jen málokdy umí anglicky a většina zastávek je na znamení. Když se zeptáte na radu korejských cestujících, často vám neporadí. A vůbec ne proto, že by nebyli ochotní, ale často proto, že sami neví.
     Čísla autobusů značí část města, odkud vyjeli, části, přes které pojedou, a číslo čtvrti, kde skončí. Tento fakt jsem se dozvěděla až letos, ale přiznám se, že mi to vůbec nepomohlo. Do autobusu většinou nastupuji jen na krátké vzdálenosti a jen se stoprocentní jistotou, že jedu správně.


     Na dlouhé vzdálenosti je tady metro. Když myslím dlouhé vzdálenosti, bavíme se o jízdě nad hodinu, v korejském metru je totiž normální, když cestujete i hodiny dvě. Já osobně se z campusu do centra Soulu dostanu za hodinu a půl, k přátelům do Anyangu za hodinu. Metro v Soulu je podzemní, jezdí však i nad zemí, záleží na trase a jednotlivých zastávkách. Existují také speciální expresní linky, např. na letiště, na kterých vlak nezastavuje na každé zastávce. Mobilní a internetové pokrytí je v metru všude, dá se i za USD 3 zakoupit denní přístup k WiFi, která je v metru přístupná. Většina cestujících ve vagonech hrají online hry, chatují či sledují televizi.


     
     Taxi služby jsou ke svým příznivým cenám taky velmi využívané. Nástupní cena je 3 000 korejských wonů, tedy okolo USD 3. Cena se dále počítá podle ujetých kilometrů, v případě kolony se počítadlo mění na časoměr. Taxi jezdí naprosto všude a vždy, není nejmenší problém v jakékoliv době kdekoliv vůz chytit. Podstatné je ale vědět, že černé taxi vozy jsou označované jako Deluxe a jejich cena je několikrát vyšší.      Ve všech dopravních prostředcích se dá platit předplacenou kartou, kterou a) v autobuse přiložíte při nástupu a znovu při výstupu, b) v metru u turniketů, c) v taxi při placení. V metru se dají zakoupit i jednorázové karty, v autobuse se jízda bez nabité karty platí u řidiče.

Předplacená karta na městkou dopravu

Vstup do metra


4 komentáře:

 1. Wow :D Na kolika stanicích metra jsi byla? (Asi bude lepší to vyjádřit v procentech) Jinak super článek :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, projížděla jsem odhadem 65% stanic, jelikož při cestě kamkoliv jednou či dvakrát přestupuji a jezdím dlouhé trasy. ALE vystupovala/nastupovala jsem tak na 30%, to se nedá projet všechno!! :D

   Smazat
 2. Zdravim Nicol,zda se mi,ze prazska primatorka ze Slovenska se inspirovala predplacenou korejskou kartou.Vzhled hodne podobny,nazev "naší karty" přišerný (nevim jestli si slysela o "lítačce").Moc zajímavý člànek☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den :))) Tady má karta více designů a lze si nabít i svou kreditní kartu. Každopádně zdejší ''lítačka'' funguje na principu předplacené karty, takže ji musí člověk stále dobíjet a odebírá se mu stejný počet peněz jako kdyby kupoval jednorázovou jízdenku. Není to tedy moc výhodné, jen pohodlné :)

   Smazat