sobota 26. září 2015

Věci, které na Koreji miluji

          Říká se, že stará láska nerezaví. V případě mojí lásky ke korejské kultuře, lidem, jídlu a zdejšímu prostředí, přísloví platí. Tak jako jsem si Koreu oblíbila před lety, si ji znovu užívám s nadšením zamilované puberťačky. Spoustu lidí, včetně mých rodičů před pár měsíci, bude tvrdit, že mám růžové brýle a naivní představy. Vzhledem k tomu, že jsem tu ale již prožila několik let a nyní už přes měsíc na vlastní pěst, troufám si tvrdit, že brýlemi to nebude. A tak jsem sepsala seznam věcí, které z Koreji dělají zemi, kterou nerada opouštím.     1) Mentalita lidí
     Korejci ctí tradice, rodinu, starší lidi. Klaní se při pozdravu a slušné chování ve společnosti je pro ně samozřejmostí.

     2) Minimální kriminalita
     Nekrade se. Pokud někomu upadne kreditní karta, ten, kdo ji sebere, ji dotyčnému vrátí. Můžete si v kavárně nechat na stole plnou kabelku, jdete-li si dokoupit dezert. V metru jsou plazmové televize, které nikdo neničí, nekrade, neposprejuje. Lidé respektují majetek ostatních či města.


     3) Jídlo
     Téma na samostatný článek.

     4) Stravování v restauracích
     Jídlo v restauracích je pro Korejce levné, stravují se tedy výhradně mimo domov. Ulice jsou restaurací plné, od korejských přes fastfoody po italskou kuchyni. Celá kultura jídla a společného stravování je důležitou součástí místních lidí.
     5) Historie
     Bohatá historie Koreji se na její dnešní podobě stále odráží. Válka s Japonskem, Severní Koreou, čínská nadvláda, spolupráce s USA,.. Historie této země je nesmírně zajímavá a její stopy - památníky, paláce, hradby, tradice dělají moderní Soul kouzelným.

     6) Doprava
     Jak jsem již psala zde, doprava v Soulu je skvělá. Propracovaný - ale pro cestující jednoduchý - systém, moderní vybavení, vše v angličtině. Cestovat je zde nesmírně pohodlné, v metru je wifi i telefonní signál.

     7) Korejská kosmetika
     Korejci jsou svým vzhledem posedlí a kosmetika je tu obrovskou součástí trhu. To nejlepší na tom je ale fakt, že zdejší kosmetika je vážně KVALITNÍ, LEVNÁ a KRÁSNÁ. Kosmetické obchody potkáte kamkoliv půjdete - a slečny, věřte, že byste je potkávaly moc rády.
     8) Vzorky zdarma v kosmetických obchodech
     Bez ohledu na to si v kosmetickém obchodě koupíte a kolik tam ten den utratíte, při nákupu vždy dostanete několik vzorků zdarma.

     9) Akce a ochutnávky v supermarketech
     Korejské supermarkety jsou obecně tak 4krát větší než obchody Tesco po Česku, a výběr tomu odpovídá. Denně je u regálů tolik ochutnávek, že se při nákupu spolehlivě naobědváte. Akce 1+1, 4+1 na potraviny a nápoje se pak odehrávají nepřetržitě.

     10) Korejští muži
     Chlapci prominou, ale Korejci jsou vážně hezcí. Díky tomu, že se zde hodně řeší vzhled, se i muži hezky oblékají a chtějí vypadat dobře.

     11) Památky
     Jak jde poznat z mých předchozích příspěvků a fotek, korejské památky, což jsou především starodávné paláce, zbožňuji.     12) Kontrast v podobě mrakodrapů
     V Soulu neuvidíte rodinný dům. Budovy mají desítky pater a jeden mrakodrap je modernější než druhý. S chrámovými komplexy je tedy Soul plný kontrastů, které ovšem báječně fungují.

     13) Technologie
     S nejrychlejším internetovým připojením na celém světě, domácím Samsungem a elektronickými pomůckami všude, si zde občas připadám jako v jiném světě. A když jdu do elektro obchodu, tak naprosto.

     14) Korejština
     Ačkoliv je to nesmírně těžký jazyk na naučení, moje uši ho milují a strašně se těším až jim budu moct naplno komunikovat.

     15) Kavárny všude
     Kdo mě zná, ví, že mým vysněným povoláním by byl kavárenský povaleč. V Seoulu není na každém rohu kavárna, nýbrž jsou tam tři. Na kafe či dezert (waffle, zmrzlina,..) se tu chodí i ve 23h v noci.

     16) Volnočasové aktivity
     V Soulu i mimo něj je tolik míst, kam se dá jet o víkendu či deštivém odpoledni, že slovo nuda u mě podle mě ještě tak půl roku hrozit nebude. Muzea, zábavní parky, výstavy, festivaly, pěší zóny plné obchodů, mořský svět, vyhlídky z mrakodrapů,.. Vše za přijatelné ceny nebo zdarma. Přidejme k tomu bod 4 a 15 a je jasné, že 'nemít co dělat' je v Soulu hodně zoufalá situace. 

Zábavní park Lotte World

4 komentáře:

 1. Zase skvělý článek, začíná mě ta Korea hrozně lákat :)))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jéé! Děkuju :) To mě těší, přála bych každému, aby ji navštívil. Kdyby to bylo v plánu, určitě se ozvi, budu nejupovídanější průvodce!

   Smazat
 2. Dobrý den, chystám se pracovně do Jižní Korei do Pusanu, a od 16.6. mám asi týden na procestování nejzajímavějších míst jak přírodních, tak kulturních. Z Pusanu bych chtěl cestovat veřejnou dopravou, vlaky autobusy asi nejspíš. Můžete mi poradit jak funguje veřejná doprava a kolik asi stojí. Také možnosti levného ubytování jsou pro mě důležité. Ale velmi mě zajímají typy míst, která považujete za nejzajímavější. Předem děkuji. Michal

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den. V Pusanu jsem bohužel zatím nebyla, takže se zajímavými místy tam Vás odkážu na ostatní webové stránky. V Soulu určitě: Gyeongbokgung Palace, Gwanghwamun Square, Myeongdong, Namdaemun Market, Namsan Tower, Bukchon Hanok Village, Insadong, Changdeokgung Palace, Bukhansan National Park, Cheonggyecheon stream a okolí řeky Han. Pěkné je i War Memorial Museum. U Pusanu je několik ostrovů, kam se dá přejet trajektem. Asi by Vás zajímaly i národní parky, http://english.knps.or.kr nebo DMZ na severu, kam se dá koupit zájezd. Z Pusanu jsou i hodně levné letenky na ostrov Jeju (zpáteční letenka pod 1000Kč), kam se dá zajet na dva, tři dny. Je tam nejvyšší hora Koreji, národní park a spoustu vulkanických útvarů. Nejjednodušší (ale trochu dražší) doprava mezi městy je vlakem KTX, http://www.letskorail.com, ve městěch autobusy a metrem. Google maps hledají poměrně spolehlivě autobusové spojení mezi dvěmi místy, autobusy (zastávky a timetable) jsou jen málokdy v angličtině. Ubytování: všude po Koreji jsou motely a levné hotely, častěji to vyjde levněji než přes např. airbnb.
   Upřímně ostatní města mimo Soul a Pusan za návštěvu moc nestojí, zvlášť pokud jste omezen na veřejnou dopravu, takže být Vámi, soustředím se na Soul a Pusan, národní parky, kam se dostanete veřejnou dopravou a okolní ostrovy na jihu, případně Jeju. Zpáteční letenka na Jeju z Pusanu stojí méně než cesta do Soulu a let trvá asi hodinu.
   Koukněte určitě na http://english.visitkorea.or.kr/enu/index.kto a pokud máte facebook, tak se připojte do skupiny Slováci a Češi v Koreji. Zrovna teď je v Pusanu na tři měsíce velká skupina krajanů :)

   Smazat