čtvrtek 15. prosince 2016

Vánoce v Koreji

     Po roce Vánoce, Vánoce přicházejí,... Letos budu po pěti letech slavit vánoční svátky zase v Koreji, a protože se mě na zdejší způsob slavení všichni ptají, rozhodla jsem se Vám místní vánoční atmosféru přiblížit v následujícím krátkém článku. 


Můj univerzitní campus

     Když jsme byli v Koreji na Vánoce šest let po sobě v letech 2005-2011, svátky tu ze začátku téměř nikdo neprožíval. Vánoční dekorace se tu daly sehnat až ve druhé polovině tátova zdejšího působení, živé vánoční stromky byste tu hledali jen stěží a dárky si tu nerozdával už vůbec nikdo. 
     Nicméně za poslední roky se celá Korea hodně poameričtila, o čemž jsem se zmiňovala již v několika příspěvcích. Dnes je v každé větší ulici Starbucks, konají se tu Halloween party a prodávají se čokoládové balíčky na Svatý Valentýn. Tudíž i Vánoce získaly své místo v reklamách, nákupních centrech a restauracích. Ulice ve městě jsou vyzdobené, v obchodech hrají koledy (převážně anglické) a v kavárnách servírují sezónní horké nápoje. Dekorace se tu dají sehnat v každém větším obchodě s nábytkem či doplňky, dokonce se i ve velkém prodávají, což je pro mě záhadou.
     Většina Korejců totiž doma Vánoce neslaví. Nemají stromeček, nedávají si dárky, nevaří slavnostní večeři, ani nedodržují žádné jiné tradice, které by se daly přirovnat k těm západním. Vánoce jako svátek jsou tu pojímány spíše jako speciální událost pro páry, které si vymění symbolické dárečky nebo zajdou do restaurace na dobrou večeři, nikoliv jako rodinný čas. To, že Korejci neslaví Vánoce je o to překvapivější vzhledem k tomu, že je tu velké procento křesťanů, nicméně ti chodí pouze na speciální vánoční mši do kostela.
     Přestože tu nejsou vánoční trhy, neprodává se tu vaječný koňak, ani zatím nesněží, předvánoční atmosféru si tu jako cizinci naladit umíme. S českou komunitou jsme oslavili Mikuláše, na štědrovečerním stole nám nebude chybět kapr, kterých tu je požehnaně, a cukroví pečeme i z místní hladké mouky. Stromeček máme sice umělý a malý, ale v oknech nám svítí světýlka a svíčky na adventním věnci zvesela hoří. České pohádky máme stažené, zásoby koření na svařák přivezené, a teď už jen plni naděje vyhlížíme sníh.

Český čert, Mikuláš a anděl dorazili i do Koreji

     Nicméně ještě nevíme, kdy k nám přijde Ježíšek, protože vzhledem k tomu, že se tu Vánocům neklade velký význam, má tátův tým večerní zápas 22., 24. i 25. prosince. Mezi zápasy mají zase trénink do 21h, a tak je možné, že dárky nakonec budeme rozbalovat ve stejnou dobu jako Vy v Česku, přestože jsme o 8h dopředu :)

     Ať už (ne)slavíte Vánoce podobně jako my nebo Korejci, přeji Vám krásný adventní čas! 메리 크리스마스!  


   


     

2 komentáře: