neděle 19. března 2017

18 nejlepších míst v Soulu

     Soul nikdy nespí! Nová místa objevuji i po letech, ale seznam těch nejoblíbenějších se moc nemění. Co byste dle mého názoru při návštěvě jihokorejského hlavního města neměli vynechat?

 • Gyeongbokgung Palace
Můj nejoblíbenější palácový komplex. Vstup je téměř zadarmo, prohlídky v angličtině každou hodinu. Součástí komplexu je National Folk Museum a za zdmi areálu leží Blue House, prezidentské sídlo. Návštěvu doporučuji na podzim nebo na jaro, kdy jsou barvy slastí pro oči. 

Kudy tam: Gyeongbokgung Station, Exit 5


 • Gwanghwamun Square
Místní Václavák. Sraz si místo u koně můžete dát buď pod králem, který vynalezl korejské písmo nebo pod admirálem, který porazil Japonce. Místo, kde se v uplynulých týdnech přepisovaly korejské dějiny, když byla po pravidelných sobotních demonstracích statisíců Korejců a soudním řízení poprvé v historii odvolána prezidentka. V podzemí se nachází i jedna z největších a nejhezčích poboček knihkupectví Kyobo.

Kudy tam: Gwanghwamun Station, Exit 1 • Changdeokgung Paláce & Huwon
Královský palácový komplex a tajná zahrada, která je pod záštitou UNESCO. Chrámy jsou podobné, a přesto úplně jiné než ty v komplexu Gyeongbokung, a ikdyž bych Changdeokgung zařadila až na druhé místo, při návštěvě Soulu byste je neměli vynechat. Do zahrady se dostanete pouze s průvodkyní, nicméně především na jaře tamní procházka vážně stojí za to.

Kudy tam: Anguk Station, Exit 3
 • Bukchon Hanok Village
Tradiční domečky uprostřed rušného velkoměsta. POVINNOST! Nádherná procházka, ideálně v zapůjčeném tradičním kroji Hanbok. Cestou zpátky na metro se zastavte v jedné z čajoven.

Kudy tam: Anguk Station, Exit 1 • Insadong
Hned na druhé straně od metra Anguk se rozléhá kulturní čtvrť Insadong. Umělecké ateliéry střídají tradiční restaurace s obsluhou nad 60 let, vedle nichž najdete keramické dílny a obchody se suvenýry. O víkendu a ve večerních hodinách lze na hlavní ulici potkat mladé muzikanty, malíře nebo kouzelníky! PS: První uličkou doleva a druhá restaurace napravo je můj favorit. PPS: Pár kroků odtud je buddistický chrám Jogyesa.

Kudy tam: Anguk Station, Exit 6

 • Sungnyeumun (Namdaemun Gate)
Národní klenot číslo jedna, který byl v roce 2008 podpálen žhářem a následně panoval několikadenní národní smutek. Zrekonstruovaná jižní brána do Soulu sice nemá stejné kouzlo jako ta původní, přesto se uprostřed rušné křižovatky hezky vyjímá. Navíc se nachází uprostřed několika turistických bodů, takže se setkání nevyhnete.

Kudy tam: Hoehyon Station, Exit 5


 • Namdaemun Market
Bleší trh, kde si můžete koupit Louis Vuittonku, gauč i pálenku se ženšenem. Nejlepší místo na nakupování suvenýrů, ponožek a korejského pouličního jídla. Smlouvá se o každý won, o víkendu se tady nejde hnout a možná od někoho dostanete loktem, nicméně si odnesete skvělý autentický zážitek. Kromě zmíněných suvenýrů tu nakupuju mořské řasy s příchutí wasabi a kimchi, které se v supermarketu nedají sehnat.

Kudy tam: Hoehyon Station, Exit 5


 • Myeongdong
Nákupní Mekka v Soulu! Dámy, tohle je naše místo. Vedle evropských značek je tu několik no name korejských obchůdků, kde se dají pořídit skvělé kousky za ještě skvělejší ceny a v celém Myeongdongu je asi padesát kosmetických obchodů. Já chodím běhat schody do třípatrových  Forever 21 a Uniqlo, kupovat zbytečné serepetičky ve velkém Daiso a na kafe k Hello Kitty. Pokud s sebou vezmete opačné pohlaví, které neocení akci 1+1, pošlete ho na pivo do jedné z německých hospod nebo na obhlídku nedaleké katedrály.

Kudy tam: Myeongdong Station, Exit 6


 • Express Bus Terminal
Takhle, já tady samozřejmě především studuju a žiju kulturně, ale občas do nějakého toho obchodu zabloudím a na Express Bus Terminal bloudím nejradši. V Koreji je oproti Česku dražší snad úplně všechno kromě: 1) taxi, 2) dámského oblečení. A bod číslo dvě pro Express Bus Terminal platí pětinásobně.

Kudy tam: Express Bus Terminal Station

 • Yeouido Park
Soulem protéká řeka Han a její pobřeží je ideálním místem na piknik, projížďku na kole, procházku ruku v ruce, ranní kávu, večerní víno,..prostě furt, je-li venku hezky. V létě navíc na mostu Banpo probíhá světelné vodní představení, které jsem ještě neviděla, ale všem ho doporučuju.

Kudy tam: Yeouido Station, Exit 3


 • Bukhansan
Tady jsem sice zatím také nebyla, ale mám to v plánu. Nejvyšší hora hlavního města a neodolatelný výhled z jejích vrcholků na desetimilionový Soul je pozvánka na túru, která se neodmítá.

Kudy tam: Gireum Station, Exit 3. Autobusem 110B na poslední zastávku.


 • N Seoul Tower

Zůstaneme u výhledů na Soul. Dalším místem, které určitě musíte navštívit je Soulská televizní věž uprostřed Namsan parku. Svým významem by se věž dala přirovnat k Petřínu, protože u ní naleznete především zamilované páry, kteří zde svou lásku zamknou na tři západy a hází klíčky dolů z kopce. Vedle hrdliček sem chodí hromady turistů, kteří většinou jezdí lanovkou, ale výlet na N Seoul Tower se dá pojmout i jako hezký den v Namsan Parku a výšlap na kafe s výhledem.

Kudy tam: Myeongdong Station, Exit 3
 • Lotte World Tower
Pro ty, kterým výhled z Namsanu nestačí, se tento týden otevírá jedna z nejvyšších vyhlídek na světě. Do 118.patra vás vyveze nejrychlejší výtah na světě a skrze jeho skleněné stěny uvidíte za dobrého počasí i okolní města Incheon nebo Songdo. Já se na vyhlídku vydám jen až mi někdo pošle Becherovku na kuráž, protože pokud neomdlím ve skleněném výtahu, tak se zhroutím při pohledu na skleněnou podlahu v 500 metrech nad zemí.

Kudy tam: Jamsil Station, Exit 2

 • Cheonggyecheon Stream & Cheonggye Plaza
Uměle vybudovaný potok uprostřed Soulu slouží jako skvělé místo k procházce, rannímu běhu, posezení s pivem u řeky i jako místo pro výstavy a festivaly. Jedinou nevýhodou je, že vám pivo neprodají přímo na břehu jako na pražské Náplavce, ale musíte vyjít schody na hlavní ulici. K potoku se dostanete z několika míst, nicméně Cheonggye Plaza se nachází u Gwanghwamun Square.

Kudy tam: Gwanghwamun Station, Exit 5


 • Hongdae
Univerzitní čtvrť, která nikdy nespí. Schází se tu nejen studenti z okolních univerzit Hongik, Sogang, Yonsei nebo Ewha, ale také cizinci, podnikatelé, manželé nebo pejskaři. Dá se tu nakupovat, piknikovat, propařit noc nebo se učit v jedné ze stovek hipster kaváren. Jo a mají tu perfektní palačinky v americkém bistru Travel Maker.

Kudy tam: Hongik University Station, Exit 3 (na brunch a piknik), Exit 8 (na nákupy a do baru)

 • Bongeunsa Temple
Budhistický chrám uprostřed rušné městské části Gangnam. Jak jsem již psala v několika článcích, budhismus je v Jižní Koreji jedním z nejrozšířenějších náboženství, a proto je tu chrámů nespočet, nicméně Bongeunsa je jedním z mých oblíbených. Navíc se zde tyčí vysoká socha Buddhy, což s okolními mrakodrapy působí pěkným kontrastem.


 • Itaewon
Dobré palačinky a další západní jídla mají i v cizinecké čtvrti Itaewon. Nejlepší tacos, mojita, slavné kluby, české pivo, živé přenosy NBA a NHL nebo poctivou americkou snídani hledejte tady. Shromažďují se tu američtí vojáci z nedaleké základny, angličtí učitelé, exchange studenti i Korejky, které chtějí sbalit blonďáka. V okolí jsou mezinárodní školy i ambasády, takže korejštinu tu téměř neuslyšíte a zároveň si připlatíte za to, že máte na jeden večer pocit, že nejste v Asii. Já osobně nemám Itaewon moc ráda, častěji chodím na výše zmíněné Hongdae, každopádně v Itaewonu se dají nakoupit věci, které jinde v Soulu ztěží, například západní koření, evropskou kosmetiku, trička a boty větších velikostí a podobně. Potraviny chodím kupovat k ''Arabům'', kteří dováží snad všechno, co by vám v Koreji mohlo chybět (kromě rohlíků teda), na drink nejraději do Bungalow a na mexické jídlo do Vatos.

Kudy tam: Itaewon Station

 • The War Memorial of Korea
Nejsem velkým fanouškem válečných filmů ani památníků, přesto jsem ve zdejším válečném muzeu byla už třikrát. Venku se nachází několik desítek tanků, letadel a lodí, do některých dokonce můžete nahlédnout. Uvnitř je pak několik exhibicí věnovaných především korejské válce, ale k vidění jsou i události z Vietnamu, příběhy jihokorejských spojenců i osudy vojáků, kteří za vlast položili život.

Kudy tam: Namyeong Station, Exit 1
    Mohla bych pokračovat dalšími a dalšími nádhernými místy, a to se stále bavíme jen o hlavním městě, ale tohle je výběr těch, které návštěvám ukazuji jako první.
    Na procházku můžete vyrazit i do Olympic Parku, kde se doteď sportoviště využívají ke sportovním událostem a koncertům, do Naksan Parku, kde jsou pozůstatky hradeb, z kterých je pěkný výhled na město, nebo do Seoul Forest. Vyšlápnout si můžete i kopec Inwangsan, odkud jsou vidět paláce Gyeonbokgung nebo Blue House. Nejen děti se vyřádí v zábavním parku Lotte World, který se rozprostírá pod střechou i na venkovním ostrově, fotbaloví nadšeni ocení stadion a muzem šampionátu z roku 2002 World Cup Stadium, kavárenští povaleči rádi zajedou do Sinsa-dong nebo do Samchon-dong. Věřím, že jakýmkoliv směrem se v Soulu vydáte, narazíte na místní babičky, které suší chilli papričky před domem, na kosmetický obchod, špinavé uličky i na místa, které vám vezmou dech.

2 komentáře:

 1. Nikdy som si nezvykol čítať blogy, ale tento ma zaujal. Za pár dní letím na týždeň do Seoulu. Chcel som to zobrať spontánne kde ma osud zavedie ale určite si nakoniec niektoré miesta z tvojho zoznamu dám do visit listu.

  Vďaka :)

  OdpovědětVymazat