středa 15. března 2017

Jižní Korea, země kontrastů

    Všichni se ptají, jak se v Jižní Koreji žije a jací ti Korejci jsou. Jsou na cizince milí? Jsou pracovití? Je tam čisto? A já vždycky vypadám jako trouba, protože na tyhle otázky neumím jednoznačně odpovědět. Jižní Korea je tak rozmanitá země, že téměř všechno, na co zde narazíte, má dvě strany. Občas rozporuplné.

     1) Tradice x Modernost

Mezitím co na jedné straně ulice se rozprostírá obrovské nákupní centrum s akváriem se žraloky a konferenčními místnostmi pro světové firmy, pár metrů přes ulici se tyčí vysoká socha Buddhy, obklopená starodávnými chrámy Bongeunsa. Půjdete-li na trh Namdaemun, můžete si koupit padělky kabelek Louis Vuitton za pár stovek. Pokud budete pokračovat v chůzi o 5 minut déle, ocitnete se před zlatou výlohou obchodu, kde se ceny za pravé kabelky pohybují v desetitisících. Podobný kontrast mezi starým a novým, tradičním a moderním, najdete v jakékoliv ulici, ve které mimochodem restauraci se sezením na zemi střídá TacoBell a vedle postarší dámy v Hanboku, národním kroji, běží odbarvená studentka v minisukni ze Zary.

Hanbok


     2) Workoholismus x Neefektivita

Korejci jsou ohromně urputilí, pracovití, pilní,..ale jen do chvíle, než mají improvizovat nebo něco udělat bez návodu. Naučí se cokoliv nazpaměť, 30 let budou denně rutinně opakovat to, co předchozí den. Co je psáno, to je dáno. Jejich samostatná práce, čerpání ze zdrojů, nebo vůbec hledání informací je bolestivý proces. Na to, jak moc jsou ochotní strávit v kanceláři většinu svého života, jsou hrozně neefektivní. Což je pro mě úplně nepochopitelné, protože jak sakra korejské firmy jako Samsung, LG, Hyundai nebo Korean Air ovládají své trhy? Kdo ty firmy řídí? Kdo ty nové telefony vymýšlí, když tu mnozí nejsou schopni splnit triviální úkol nebo používat vyhledávač?

      3) Stydlivost x Promiskuita

Mí vrstevníci na denním světle působí, jakože se nikdy nedotkli druhého pohlaví. Sotva tu uvidíte pár líbat se na veřejnosti, v klubu vás zřídkakdy osloví někdo místní, oblíbené hlasité "oooo" a zahanbené pohledy si mezi diváky ve filmech vyslouží pouhý náznak milostné scény. A přitom je tu na každém rohu hodinový hotel, karaoke bar se společnicemi, nebo DVD pokoje pro mladé, kteří spolu nikde jinde nemají soukromí. V Koreji jsou sice zablokované pornostránky a nenarazíte tu na sexshop, ale za oponou se skrývá prostituce a pravidelné nevěry, že koukat na filmy pro dospělé musí být pro místní ztráta času.

      4) Duchovno x Povrchnost

Tenhle bod trochu souvisí s tím předchozím. Korejci jsou velmi nábožensky založený národ. Na jejich historii a kultuře se promítá konfucianismus, budhismus, křesťanství.. Každý druhý Korejec vám řekne, že chodí do kostela, budhistické ceremonie jsou plné meditujících lidí v každou denní hodinu,.. A na druhé straně se tu obrovsky hraje na status, na peníze, na image. K narozeninám se tu dávají plastiky, k výročí drahé kabelky, ke svatbám závratné částky,.. Hlavně vypadat bohatě a dělat dobrý dojem!

Budhistický chrám


       5) Krásná příroda x Znečištěný vzduch

V Koreji je nádherná příroda! Je tu nespočet lesů, kopců, hor, pláží, národních parků, jezer,.. Když vyjedete ze Soulu, nevíte, kam se z okénka dopravního prostředku dřív koukat. Jenže pak se vrátíte do toho Soulu (nebo jiného města) a všechno je zahaleno do smogu, betonu a neonových cedulí.


Hora Gwanak, v pozadí město Anyang

       6) Vyspělost x Zaostalost

Troufám si tvrdit, že Asiati obecně jsou v určitých oborech (v technologiích, dopravě, elektronice, bezpečnosti,..) o x let před námi Evropany. Je ovšem nutné napsat, že staromódnost se projevuje především v korejském náhledu na dnešní svět, na menšiny, na rovnoprávnost, na vzdělání.. Homosexualita je tabu. Rozvedená žena, nebo snad svobodná matka, je okraj společnosti. Když se zeptáte místního, kde je nejbližší sirotčinec, nechápe. Žena je podřazená muži, mladší je podřazený staršímu, šéfovi se nesmí říct ne. Rovnoprávnost tu neexistuje ani pro vzdělané, vdané, pracující ženy, natož pro někoho, kdo nevystudoval jednu z top tří škol.

       7) Vstřícnost x Rasismus

Odpověď na to, jak Korejci přijímají cizince, hodně souvisí s předchozím bodem. Korejci jsou velmi ochotní, nápomocní, uctiví, klaní se vám, snaží se mluvit anglicky,..většinou. Občas taxikář odmítne vézt bělocha, někdy partu exchange studentů vyhodí z baru, často se setkáte s ignorem nebo odmítavým gestem se zkříženýma rukama, že něco nesmíte.
    
       8) Šetřílkovství x Třikrát denně v kavárně

Hodně Korejců, se kterými se setkávám, si stěžuje, jak je tady draho, kolik stojí byty, kolik stojí školy pro jejich ratolesti,.. A stejní lidé si koupí tři kávy v kavárně denně. Oni Korejci obecně hodně začali pít kávu, ale opravdu ji skoro nikdo nepije doma, místo toho platí v průměru 80Kč za každý kelímek.

Jedna z deseti kaváren v jedné ulici

      9) Recyklování x Deset plastových tašek ke všemu
Klade se tu velký důraz na recyklování, všude jsou oddělené koše (popelnice) na papír, kartón, plast, plechovky, sklo,.. Ale kamkoliv jdete, dají vám dvě plastové tašky. Koupíte si dva croissanty v pekárně a oni vám každý zabalí do vlastního sáčku, poté do malé plastové tašky a nakonec do velké igelitky. Šílené!

Žádné komentáře:

Okomentovat