pátek 23. června 2017

Jeju: Výšlap na nejvyšší horu Jižní Koreji - Hallasan

     Letos jsem konečně nasedla na hodinový let ze Soulu do korejského dovolenkového ráje, ostrov Jeju. První dojmy: Nechápu, že jsem tu nebyla mnohem dřív! Na blog budu postupně dávat fotky a popisky z míst, které během pětidenního pobytu navštívím. Jak jsme si ale říkali minule, začínejme cílema nejvyššíma... V případě Jeju 1950 metrovou horou Hallasan.


     Štítová sopka Hallasan se nachází v centrální části ostrova Jeju. S nadmořskou výškou 1950 m n. m. je nejvyšší horou Jižní Koreji a její masiv je součástí UNESCO.
     Na úplný vrchol, Baekrokdam, ke kráterovému jezeru (no, dneska spíš k louži) vedou dvě pěší trasy - Seongpanak Trail na východě a Gwaneumsa Trail na severu.
     My se vydali severní cestou, která je údajně nejnáročnější, zato nejhezčí. Trasa je dlouhá 8,7km, na zdejších mapách je výšlap odhadnutý na 5 hodin. Je důležité vyrazit ráno, protože člověk musí projít posledním "checkpointem", který je asi 2,7km pod vrcholem, před 13h, jinak ho nepustí dál. My jsme byli na posledním checkpointu asi 2,5h po startu, ale šli jsme relativně svižně, navíc nám přálo počasí pod mrakem.


     První 3km po severní cestě jsou takzvaně "pro prcky", cesta utíká, jde se lesem víceméně po rovině a člověk má čas kochat se stromy a ptáky, kteří Soul oblétávájí se stokilometrovým odstupem. Po rozcvičce však přijdou na řadu schody a následuje několik kilometrů náročného šlapání. Kameny střídají schody, les džungli.
     Od zmiňovaného posledního checkpointu, od kterého jsme na vrchol šli asi 90 minut, už není žádný úsek jednoduchý. Na druhou stranu jde člověk údolím, takže pohled doprava i doleva je nádherný a jde se lépe než lesem. 


     Z vrcholu je výhled nejen na kráter, ve kterém momentálně není voda, ale i na celé pobřeží ostrova. Hallasan jsme zdolali za 3h 20min, což se výrazně podepsalo na brzké večerce. Dolů jsme ale šli o mnohem pomaleji a po překonání vztyčeného cíle si více užívali okolní přírodu. 
     

     Celkově byl výšlap úžasným zážitkem a pro mě se Hallasan zařadil mezi nejkrásnější místa v Koreji celkově, ne-li na úplně nejkrásnější. Nohy bolí, ale očícka svítí a srdce plesá.
     Už se těším, až vyzkouším východní stezku!!

      Kdo půjde se mnou?
Žádné komentáře:

Okomentovat