úterý 8. srpna 2017

Jeju-do, korejský vulkanický ostrov

     Jeju je největším a pravděpodobně nejpopulárnějším ostrovem u korejského poloostrova. Vznikl vulkanickou činností, uprostřed ostrova se nachází nečinná sopka (a zároveň nejvyšší hora Jižní Koreji - Hallasan) s velkým kráterem a dodnes je část ostrova pokryta lávou. Jeju je díky svým lávovým oblastem zapsán do Světového dědictví UNESCO i do seznamu Nových sedm divů přírody. Kromě oslňující přírody nabízí Jeju i písečné pláže po všech stranách ostrova, takže je pro Korejce častou dovolenkovou destinací. Za poslední dva měsíce jsem na Jeju vyrazila hned dvakrát a jsem doteď plná dojmů. Takže tady jsou! 

     Jeju je v subtropické oblasti, jezdí se na něj tedy výhradně v létě na dovolenou, ale i během roku kvůli zmíněným památkám UNESCO. Můj první výlet proběhl s kamarádem z Čech na konci června, kdy jsme vyrazili za přírodou i relaxem u moře. Byli jsme na Jeju pět nocí, jeden den proleželi u moře a zbylé cestovali po celém ostrově. Náš výlet byl tak trochu lowcost, přesto jsme si to ohromně užili. Podruhé mě na Jeju zavedla dovolená s rodiči, která se nesla v duchu rozmazlování, pláží, hotelů s bazény a mořskými plody k večeři. Poznala jsem tak Jeju zase z jiného úhlu a po třídenním válení u vody jsem se konečně dokopala k sepsání všech zážitků.      Doprava
     Ze Soulu do stejnojmenného hlavního města na Jeju létají letadla jako na běžícím páse. Já jsem v obou případech na ostrov i z něj letěla společností Jeju Air, která  hodinovou trasu absolvuje čtyřicetkrát za den. Ceny letenek se liší podle období i doby koupi, v zimě jsem na červen kupovala zpáteční letenku za 53,000 wonů, v srpnu jsem na poslední chvíli zaplatila třikrát více. 
     Na Jeju se obecně doporučuje půjčit si auto, což můžu jedině potvrdit. Z letiště, které se nachází na severu, se sice dostanete pohodlně autobusem kamkoliv po ostrově, ale městskou dopravou toho zdaleka neprocestujete tolik jako autem. Ostrov stojí za to projet celý, na doporučovanou trasu vedoucí na vrchol Hallasanu navíc nejede žádný autobus. 
     Mně osobně se osvědčila půjčovna Sixt, která mě při obou výletech vyšla nejlevněji a vše probíhalo bez problému. Půjčovali jsme si dvakrát elektromobil Hyundai Ioniq, se kterým se jelo bezvadně. Nabíjecí stanice byly skoro na každém kilometru a půjčovna dokonce hradila náklady za nabití. K zapůjčení auta musíte mít mezinárodní řidičský průkaz, v Sixt chtěli vidět i ten původní (český) a většina korejských půjčoven požaduje věk řidiče nad 21 let.


      Jídlo 
     Asi nemusím psát, že hlavní specialitou na Jeju jsou mořské plody a čerstvé ryby. V Koreji se obecně hodně jí sashimi, čili syrové ryby. Na Jeju si ale můžete dát i grilovanou makrelu, krevety, mušle, milion druhů polévek, i vyhlášené místní vepřové. Za seafood si člověk připlatí, jinak se ceny jídel pohybují stejně jako v Soulu. 
     Stejné tam jsou i fastfood řetězce, obchody a kavárny, takže jídlo na Jeju se od toho na poloostrově moc neliší. Na Jeju se ve velkém pěstují mandarinky, takže se prodávají všude na ulici i v obchodech, Korejci si často bedny vozí s sebou do Soulu. 
    Známý je také zelený čaj, který se na Jeju rovněž pěstuje a je mu věnováno i muzeum, kam má veřejnost přístup i na čajové plantáže. Zelený čaj se v Koreji i na Jeju dává nejen teplý a studený, ale i s mlékem, do zmrzliny, do dortů a čokolády a do všeho dalšího. 


     Příroda
     Ostrovu dominuje národní park Hallasan, uprostřed kterého leží dříve zmiňovaná stejnojmenná nejvyšší hora Jižní Koreji. Podél Hallasanu vede šest tras, pouze dvě však vedou na úplný vrchol hory a ke kráteru Baekrokdam - Seongpanak cesta na východu a Gwaneumsa na severu.
    Já jsem šla dvakrát nahoru Gwaneumsa cestou, která je považovaná za nejnáročnější, zato nejhezčí výšlap. Je pravda, že výhledy podél trasy Gwaneumsa jsou nádherné, obzvlášť údolí Tamna. Trasa má 8.7 km s tím, že člověk vychází v 620 m a šlape do 1,950 m. Jedna cesta je odhadována na   4-5 hodin, já byla nahoře vždy dříve než za 4 hodiny, naopak dolů jsem se vždycky loudala, takže nakonec mi celý výlet tam a zpátky stejně 8 hodin trval. 
    Během Gwaneumsa výšlapu člověk mine dva "tábory" s toaletami, ani na jednom není občerstvení. Ve druhém táboře musí být člověk před 13h nebo mu nedovolí pokračovat až na vrchol. Asi ve dvou třetinách cesty je pramen s vodou, kterou si člověk může natočit, jinak pití a jídlo s sebou do batůžku.
     Seongpanak cesta, kterou jsem šla dolů, je o něco delší, zato mírnější. Populární je hlavně na jaře, když podél trasy rostou azalky. Cesta se táhne přes 9 kilometrů, trasa ale není tak prudká jako Gwaneumsa. Mezitím co trasou Gwaneumsa jde člověk jak lesem, tak údolím a "loukou", po Seongpanak jde téměř stále lesem. Gwaneumsa mi také přišla více "upravená", je tam hodně dřevěných chodníků a schodů, zatímco po Seongpanak jsem šla skoro celou cestu po kamenech.
     Na trase Seongpanak platí stejná pravidla, člověk odspodu mine dvě stanoviště a jeden pramen s vodou. Druhým stanovištěm musí projít před 13h, na rozdíl od Gwaneumsa je ale na druhém stanovišti u trasy Seongpanak malé občerstvení. Můžete si zde koupit vodu, kafe, zalévací polévku, čokoládu nebo pláštěnku, což se občas může hodit. 
     Já jsem ale přesto pro Gwaneumsu tam i zpátky, protože je ta trasa kratší a hezčí. Nohy mě bolí stejně po obou trasách, při obou výšlapech jsem proklínala a nadávala a přísahala, že už na Hallasan znovu nepůjdu, ale příští léto si ho dám zase :)     Dalším vulkanickým útvarem na seznamu UNESCO je Seongsan Ilchulbong. Kopec, který se vytáhl z moře během vulkanické erupce před více než 100,000 lety skrývá na svém vrcholu kráter a nádherný výhled na východní pobřeží ostrova. Často se na vrchol chodí pozorovat východ slunce, já jsem tam byla za deště a bílého dne, přesto se mi procházka moc líbila.
     Okolo kopce můžete jezdit na koni, sledovat při práci známé potapěčky z Jeju nebo si dát kafe v přilehlé vesničce, která je na turisty připravená. Seongsan Ilchulbong je sice proti Hallasanu jen doplněk a mini kopeček, ale pokud máte na Jeju více dní, stojí  dle mého názoru za to. 

     Nedaleko od Seongsan Ilchulbong je Phoenix Island, ale ten mě moc nezaujal a znovu bych tam nejela. Možná to ale bylo špatným počasím, které vykreslovalo pláže i okolí pochmurně. 
   Znovu bych naopak určitě zavítala do Manjanggul jeskyně, do jednoho z nejdelších lávových tunelů na světě. Z 13,422m dlouhé Manjanggul jeskyně, rovněž UNESCO památky, je pouze 1km dostupný turistům, ale i krátká procházka pod zemí tímto chladným tunelem se zajímavými strukturami po stěnách, byla pro mě skvělým zážitkem. Také je v jeskyni spoustu dalších pozoruhodných vulkanických "soch", známá je především ta, která vypadá jako želva a zároveň ostrov Jeju. Pro mě Manjanggul určitě na seznamu míst "kam na Jeju jít".    Ráda se kdykoliv vrátím i na Yongmeori Coast na jihozápadě, kde se na jedné straně silnice nabízí procházka po pobřeží a na druhé straně budhistický chrám Bomunsa na úpatí hory Sanbangsan     Na Jeju je několik vodopádů, já jsem ale populární Cheongjiyeon a Jeongbang vyměnila za tajný tip od korejského kamaráda a vyrazila jsem na "zapomenuté" vodopády Sojeongbang. Narozdíl od těch větších a známějších vodopádů se na Sojeongbang neplatí vstupné (ikdyž jsou to drobné), ale hlavně k nim skoro nikdo nechodí. A tak jsem třicet minut pózovala a cáchala se a připadala si jako pětiletá, které někdo ukázal ráj na zemi. 

     Za zmínku stojí i Yongduam Rock, což je kamenný útvar na severním pobřeží, který vypadá jako hlava draka. Říká se, že byl vytvarován silným větrem a mořskými vlnami, existuje o něm ale spoustu dalších mýtů a historek, jak se hlava draka zrodila a co představuje. Na Yongduam Rock jsme se jeli podívat hned z letiště, protože je to blízko a kolem je fajn promenáda plná rybích restaurací, takže se destinace přímo nabízí k fajn strávenému večeru. Jen kvůli Yongduam Rock bych asi na severu čas neztrácela.


     Muzea
     Jeju je vyhlášené milionem muzeí, které na něm jsou. Muzeum je tam opravdu na každém kroku, na ostrově jsou asi tři se sexuální tématikou, je tam ostrov Hello Kitty, muzeum afrického umění, muzeum plyšových medvídků, muzeum skla, muzeum automobilů,... 
     Pokud dobře vím, tak majitelé muzeí na Jeju mají výhody na daních a navíc není těžké si muzeum otevřít, takže jich tam je opravdu požehnaně. Já jsem navštívila jen dvě, Alive Museum na jihu ostrova a Osulloc Museum, muzeum čaje. Alive Museum je trick-eye museum, které je plné "fototriků" a "optických klamů" a 3D obrazů, je sice fajn a pro děti rozhodně super, nicméně minimálně mně stačí do podobného trick-eye muzea jít jednou za život. 


                          
    Ossuloc Museum bylo fajn, především plantáže zeleného čaje byly zajímavé, protože jsem je nikdy neviděla a o pěstování čaje nevím nic. Součástí muzea jsou dvě kavárny, prodejna s několika druhy čajů, ochutnávka zdarma a kosmetický obchod, kde se prodávají speciální produkty s tématikou z Jeju.       Pláže
    Korejské pláže jsou kapitola sama o sobě, chování Korejců u moře je ideální tématikou na pondělní plky :) Nicméně já jsem se přijela na Jeju i koupat, takže jsem pár pláží objela. Suverénně ale vyhrála pláž Jungmun, která je asi i nejslavnější, protože leží na jihu blízko turistického resortu Jungmun, kde jsou nejdražší hotely, což by odpovídalo.
     Jungmun pláž je dlouhá a písčitá, nachází se pod útesem, takže člověk z moře kouká jen na palmy a pláž, z pláže zase jen na nekončící moře. Příliv a odliv moře na Jungmun nehraje takovou roli, po celý den jsou velké vlny a proto je pláž vyhlášená pro surfování. Já jsem si tento víkend zaplatila 3hodinovou lekci a byla jsem nadšená!

   Líbila se mi také Pyoseon pláž, taktéž na jihu. Je menší než Jungmun, v okolí jsou domy a obchody, parkoviště je těsně za pláží. Podobně je na tom Hyeopjae, kde už je příliv a odliv patrný rozdílem několika metrů a místo palm se díváte na přeplněné parkoviště a bufet za pláží. Na jednodenní koupání Pyoseon i Hyeopjae dobré, na více dní určitě Jungmun.
     Nečekejte však žádnou velkou koupačku, v Koreji je to trošku jinak.. ale o tom až příště, v pondělních plcích :)


Žádné komentáře:

Okomentovat