úterý 31. října 2017

11 věcí, které musíte zažít v Koreji

     V Koreji je spoustu míst, které stojí za to vidět. Historické paláce, zajímavá muzea, autentické čtvrti, moderní budovy,.. Na blogu jsem už psala o nejlepších místech v Soulu, o asijské hokejové lize i o příznacích příliš dlouhého soužití s Korejci. Nejdéle v paměti ale stejně zůstávají unikátní zážitky, které jinde nezažijete. Co autentického můžete zažít v Koreji?

 • HOF 
Kuře a pivo, zdejší hit posledních let, nejtypičtější jídlo na studentských kolejích a piknicích u řeky. Řetězců s kuřetem, které vám naservírují v restauraci nebo na motorce přivezou k domu, je tu nespočet, druhů kuřete ještě více. Takže šup k Hangang River, pokud je léto nebo do jedné z deseti hospod ve vaší ulici a objednávejte Cass a smažené kuře! Pro vyšší level můžete pít somek, soju smíchané s pivem, tradiční zabijácký nápoj.

 • Hiking
Lezení po kopcích a túry jsou tady extrémně populární, hlavně na jaře a na podzim. V Koreji je kopec kdekoliv se podíváte, dokonce je tu mnoho národních parků, včetně Bukhansanu přímo v Soulu. Můj oblíbený kopec je Gwanak, ohromil mě ale i Suraksan a samozřejmě Hallasan na Jeju.
 • Korejské lázně
Jimjillbang, korejské lázně, jsou must-do, pokud jste v Koreji více než na týdenní dovolenou. Jsou téměř v každé čtvrti, fungují nonstop a vstup se pohybuje už od 6,000 wonů. Hned u pokladen zamíříte do ženské/pánské šatny, kde najdete umývárnu, vířivky, sauny, masáže, občas i kosmetický salon. V oddělené části se pohybujete nazí, což je hlavně po holky ze začátku trošku kulturní šok, především protože ve chvíli, kdy do umývárny vkročí cizinka, všechny oči visí na ní. Chlapi to asi tak neřeší, já se stydím, ale jakmile rychle docupitám do horké vířivky, ten minutový walk of shame stojí za to. Většinou je v lázních čtyři, pět vířivek, lišících se teplotou a přísadami. Zároveň jsou tam vždy aspoň dvě sauny a ledový bazén. V přiléhající umývárně, která je obrovská, si Korejky vynahrazují absenci velkých koupelen a van u sebe doma, myjí si vlasy, aplikují peeling, holí si nohy,.. V šatně a dalších místnostech v oddělené části budete mít oblečené "pyžámko", které vám přidělí a znovu budete obklopeny dalšíma Korejkama ve stejném oblečení. Lázně se opět liší, ale většinou jsou zde odpočívárny, nehtový salon, masáže, někdy i obchůdek s oblečením. V pyžámku pak můžete pokračovat do společné části s muži, kteří mají svou barvu pyžama a právě si ve své části prošli tím stejným co vy, akorát bez studu a manikúry. Ve společné části jsou odpočívárny, posilovna, bufet, restaurace, masáže, televize,.. a také místo na spaní. Díky tomu, že lázně běží nonstop, slouží často jako extrémně levný hotel. Takže až vám bude chybět vana a venku bude pod nulou, už víte, kam jít ohřát kosti. A až vám ujede poslední metro a nebudete mít peníze na taxíka, vygooglujte si nejbližší jimjillbang.

 • Baseball
Sportovní utkání v Koreji jsou poněkud zvláštní, málokdo z diváků danému sportu rozumí nebo si v srdci nosí lásku jen k jednomu klubu. Naopak všichni fandí, tancují, hromadně skandují a baví se atmosférou bez ohledu na výsledek. Hodně populární je v Koreji fotbal, basketbal, rozhodně ale vede baseball. Já jsem baseball nikdy předtím neviděla, o to unikátnější je pro mě zážitek odtud.


 • Temple Stay
Pokud jste v Koreji jen na dovolenou, nejspíš nebudete chtít strávit dva dny v buddhistickém chrámu, jestli tu ale pobýváte déle, určitě jeďte. Buddhismus je důležitým prvkem v dějinách země a čtvrtina populace ho stále praktikuje, navíc jsou některé chrámy opravdu nádherné a většinou se nachází někde v lese nebo na hoře, což je sám o sobě fajn úprk z města. Mrkněte se na jejich stránky, https://eng.templestay.com/, nebo zajděte do hlavní kanceláře naproti Insadong. Já jsem byla na Temple Stay už dvakrát, psala jsem o tom tady a tady. Před nadcházející Olympiádou navíc všechny Temple Stay v oblasti Gangwondo stojí jen 10,000 wonů, takže to minimálně můžete pojmout jako levný zajímavý hotel.

 • Tematická kavárna
Psí kavárna? Nuda. Kočičí kavárna? Passé. Tady je rybí kavárna, kde dostanete ke kávě prut a jdete chytat kapry. V Soulu je kavárna s mývali, ovcemi i šelmami. Najdete tu i mudlovskou kavárnu pro milovníky Harryho Pottera, Hello Kitty kavárnu v růžovém, kavárnu, kde vám natisknout váš obličej na pěnu nebo kavárnu ve stylu kempování. Mrkněte sem pro mapu a širší výběr: 15 Unique Cafés in Korea.

Caface kavárna

 • Karaoke
Typický scénář pátečního večeru v ulicích Soulu je HOF, hodně piva, hodně soju a Madonna v karaoke místnosti. Já po panácích korejské pálenky sice zapomínám na hodně věcí, nicméně to, že vážně nesmím zpívat na veřejnosti, si pamatuju. Neporadím vám tedy, kde zaplatíte nejmíň a kde mají nejlepší výběr písniček, určitě vás ale nabádám, abyste to zkusili. 

 • Hrací automaty
V populárních ulicích se vedle barů a restaurací nacházejí i herny, kde si můžete zkusit zaházet na koš, vystřílet si medvěda na střelnici, zkusit si odpálit baseballový míček nebo naházet nesmyslně mincí do automatů, ve kterém nic nevyhrajete. Soutěživé typy jako já urguju, aby chodili co nejméně, protože jakmile vstoupíte, je těžké odejít bez rekordu. Nedávno se tady také rozjely herny virtuální reality, kde můžete závodit ve formuli nebo střílet zombie. • Dostihy
Když neutratíte přes čáru v herně v pátek večer, vyražte v sobotu nebo v neděli na sázky a dostihy. Dostihy se v Koreji běhají v Soulu, v Busanu a na Jeju, každý víkend od rána do cca 18h. V Soulu za vstup zaplatíte 2,000 wonů (platba pouze tmoney kartou), nejnižší vklad na tiket je 100 wonů. Sázky jsou sice v korejštině, ale je poměrně jednoduché to pochopit a ještě jednodušší tomu podlehnout:) Živě se běhá každých 40min, mezitím se na plátně promítají závody z ostatních měst. Tribuna je obrovská, můžete si zaplatit i za cizineckou lóži, kde by vám teoreticky měli poradit i s tím sázením, ale nemám s tím zkušenost. Na klobouky zapomeňte, vedle vás budou sedět především korejští dědečci v teplákách, kteří právě vyhráli desetitisíce korun. Od těch opisujte tikety. Více informací na: https://korearacing.live/about/

Seoul Racecourse Park


 • PC Bang
Nonstop počítačové herny, kde můžete za pár korun strávit celou noc hraním nejšílenějších počítačových her nebo brouzdat po internetu s nejrychlejším připojením na světě. 

 • DMZ

Výlet do demilitarizované zóny nebo přímo do JSA na hranici mezi Severní a Jižní Koreou je rozhodně zážitek, který v jiné zemi nezažijete. Když už tedy překonáte strach z raket, kterýma by Kim mohl narušit vaší dovolenou, jeďte se mu dalekohledem mrknout do země.

Severní Korea

A na jaké korejské zážitky nejraději vzpomínáte vy?


Žádné komentáře:

Okomentovat