pondělí 2. října 2017

Chci studovat v Jižní Koreji

     Když jsem se před třemi lety rozhodla přihlásit na vysokou školu do Jižní Koreji, neměla jsem nejmenší tušení, jak celý proces probíhá, jaká je šance, že se na danou univerzitu dostanu, nebo jaké studium v Jižní Koreji je. Neříkám, že po třech letech vím všechno, ale chtěla bych těm, kteří o škole v Koreji uvažují skrze tento článek poskytnout to, po čem já jsem tenkrát toužila - aby mi někdo aspoň trochu řekl, na co se mám připravit.

Yonsei University, Seoul Campus


     Já se netajím názorem, že kdybych já osobně volila univerzitu znovu, zas a znovu bych odešla do ciziny. Neznamená to však, že v Česku nejsou kvalitní školy, na konci dne je to stejně především o tom, co si člověk ze školy odnese pro život mimo zdi školy. Neznamená to ani to, že bych znovu šla do Koreji, ráda bych studovala i jinde po světě.
     Díky členství v EU se nám, studentům, ale otevírají dveře k téměř neomezeným možnostem studia po celé Evropě, které je často bohatě financované právě Unií a tak ani nevyjde o tolik dráž než studium v Česku. Do Holandska, Belgie nebo Francie se dá dojet i autem, letenky do Británie jsou za pár stovek, v anglicky mluvících zemích navíc není ani takový problém sehnat brigádu. Tyhle možnosti jsou k nezaplacení a starší generace nám je můžou jen závidět - a taky že závidí. Proto by byla škoda žádné z možností nevyužít, ať už k celému studiu nebo na exchange :)
   V Americe a Koreji, nebo obecně v Asii, je to samozřejmě složitější. Školné v Americe se pohybuje v astronomických částkách, pokud neděláte sport a žádáte o prospěchové stipendium, šance na podporu je pochopitelně mnohem menší než v EU, protože konkurence je několikanásobně vyšší. V Koreji je školné sice dražší než v Evropě, ale zase šance na přijetí a případné stipendium je pro Evropana vyšší než v Americe, možná i než v Evropě.

     Pokud upřednostníte Koreu před studiem v Česku, EU nebo Americe, dočkáte se (ne)výhod, které je třeba si uvědomit hned na začátku a rozmyslet si, jestli to za to stojí. Asie a Korea je hodně specifická, kulturní šok je větší, rozdíly markantnější, ale možná zážitky unikátnější. No, začneme mínusama, ať můžeme končit pozitivně :)


MÍNUSY studia v Koreji:

 • V Koreji se na většině univerzitách platí školné. Školné je o mnoho nižší než na amerických univerzitách, ale o dost vyšší než na českých/evropských univerzitách. Na UIC, kde studuji já, se platí cca 7,000 dolarů za semestr (14,000 dolarů za jeden školní rok), ale na ostatních školách je to levnější, často podstatně.
 • Šance dostat finanční pomoc od školy/vlády je nižší než v EU, ale vyšší než v Americe. Navíc s minimem Čechů studujícími v Koreji, žádným na UIC, je pravděpodobnost, že stipendium dostanete, nadějná. Samozřejmě ale záleží na typu studenta a školy. Já jsem stipendium dostala až ve třetím ročníku a hodně otevřeně - zasloužila jsem si ho.
 • Životní náklady v zahraničí rapidně převyšují životní náklady v Česku. V Česku žijeme za pár korun, doslova. Tady se můžete podívat na průměrné ceny v Koreji a porovnat si je s českými. Dle tohohle srovnání je život v Soulu téměř dvakrát dražší než v Praze. Když k tomu připočteme ceny letenek,..
 • Budete daleko. Budete v Asii. Nechte mě to zopakovat; BUDETE V ASII. Sedm tisíc mil od své rodiny, kamarádů a kultury. Nebudete stejně daleko jako vaše kamarádka, která studuje v Anglii a je obklopená Evropany, občas Čechy, letí domů na Velikonoce a navštíví jí celá rodina, protože letenky jsou levné. Vy budete v prde.. V Asii. Moc vrstevníku za vámi asi nepřiletí, vztah na dálku Česko-Korea se rozpadne, časový posun vám znemožní denně volat do Prahy. Často jsem na přednáškách jediná ne-Asiatka (Jediná bílá - může se tohle dneska ještě psát? Proto furt používám slova jako ne-Asiatka.), kulturní šok je několikanásobně větší než když se přestěhujete do jiné západní země, zvyky a způsoby zdejších lidí jsou nové. Pokud sem pojedete na exchange, budete po většinu času nadšení, ale pokud tu strávíte několik let celým studiem, uvidíte i to, co turisté nevidí. Není jednoduché odejít z domova, není jednoduché žít v jiné evropské zemi, ale žít v asijské zemi je ještě o level těžší. Neříkám, že se to nedá zvládnout. Říkám, že hodně lidí (by) to nezvládlo.
 • Dost pravděpodobně nebudete mít v užším okruhu žádného Čecha, protože česká komunita v Koreji je hodně malá a navíc je z většiny tvořená exchange studenty, kteří si žijí tak trochu ve svojí bublině. Na Yonsei University, která má okolo 40,000 studentů, je kromě mě údajně jedna nová Česka. 2:40000. Jinak vím o jednom klukovi na bakaláři na jiné univerzitě a o jedné holce, která studuje magistr na Korea University. Toť vše k trvalým studentům v Jižní Koreji, o kterých se v české komunitě ví.
 • Studium v Koreji je obecně hodně náročné. Nemůžu samozřejmě mluvit za všechny školy, ale u mě na UIC to platí. Povinná docházka na každou přednášku, hromady domácích úkolů, extrémně vystresovaní spolužáci, probdělé noci a obrovská soutěživost a konkurence, když jde o známky. V řádu školy je, že jen 35% (40%) studentů ve třídě může dostat A, dalších 35% (40%) může dostat B a zbytek musí dostat C nebo horší známku. Někdo to neřeší, někdo se z toho hroutí. Tohle je samozřejmě individuální, ale je to rozhodně vyhrocenější než v Česku.


PLUSY studia v Koreji:
 • Nejen, že získáte vzdělání v angličtině, které byste získali i v Evropě nebo Americe, ale získáte vzdělání v zemi, kde skoro nikdo z Česka nestuduje :) Korea je jedním z nejsilnějších hráčů na trhu v Asii, ale i celosvětově. Do Česka expanduje několik jejich firem a investují v Evropě, včetně Česka, miliardy korun. ČSA, Nexen, korejské město ve Frýdku Místku, Hyundai, Kia,.. Koreu bychom jednoduše měli vnímat jako významného partnera, obchodního i diplomatického, takže korejské pozadí v životopise se neztratí. A nikdo další ho mít nebude, mezitím co v Americe/Evropě už dneska studuje Čechů spoustu.
 • Budete mít šanci naučit se jazyk, který umí málo lidí a zároveň bude užitečný (viz první bod).
 • Je to zkušenost k nezaplacení. Tady platí to stejné jako u každé jiné země, kam se z Česka vydáte studovat. Osamostatníte se, naučíte se být sami na druhé straně světa (kontinentu), budete bydlet sami, hospodařit s penězi, starat se sami o sebe. Čím budete od domova dál, tím to bude náročnější, ale o to více obohacující.
 • Nebudete mít v užším okruhu žádného Čecha :)
 • Pokud si vyberete dobrou školu, což se mě povedlo, dostane se vám nadstandartního vzdělání od profesionálů v jejich oboru, od profesorů, kteří vystudovali na Ivy League nebo tam přednášeli, budete spolupracovat s inteligentníma spolužákama, kteří vás budou inspirovat a hnát, budete součástí obrovské univerzity se sportovními týmy, studentskými spolky, jako to znáte z filmů. Na zahraničních školách se obecně lpí na mimoškolních aktivitách, na studentských klubech, atd. V Koreji je to stejné.
 • Všechny vaše ambice, které byly na Česko moc velkohubé, namyšlené a nereálné, budou najednou příliš skromné. V Koreji, v zemi s jednou z největších ekonomik světa, vám to tak bude připadat obzvlášť.
 • Získáte kontakty na lidi ze všech koutů světa a přátele z odlišných zemí a kultur, nejen z Evropy ale Ameriky, ale z Vietnamu, Singapuru, Číny nebo Filipín.

 • Yonsei University, Seoul Campus

UIC, Yonsei University
 • Tak jako je ve světě Ivy League, v Koreji je SKY league. Seoul National University, Korea University a Yonsei University. Tyhle tři univerzity jsou považované za top v zemi, pravda to ale úplně nemusí být, samozřejmě vždy záleží na dané katedře. Je ale pravda, že v angličtině jsou asi nejlepší programy nabízené právě na těchto třech školách, které mají po Koreji opravdu zvuk a když řeknete, že chodíte na Yonsei, okamžitě jste škatulkováni jako elita. Známá je také třeba Ewha Womans University, největší vzdělávací ženská instituce na světě.
 • Yonsei University je nejstarší univerzitou v Koreji. Je soukromá, má tři campusy - jeden v srdci Soulu, druhý v Songdo a třetí ve Wonju. Na Yonsei je momentálně okolo 40,000 studentů, 5,000 z nich je mezinárodních. Více o Yonsei v číslech se dozvíte na oficiálních stránkách zde.
 • Yonsei University má několik kateder, většina kurzů je samozřejmě vedena v korejštině. Většina mezinárodních studentů tedy chodí na Underwood International College, mezinárodní bakalářskou katedru pod hlavičkou Yonsei. Pro magisterský program je tady pak Graduate School of International Studies.
 • Na UIC, kam chodím já, je většina studentů korejských, z mezinárodních studentů pak převažují Asiati, často z Číny, Singapuru, Vietnamu nebo rusky mluvících zemí v Asii. Evropanů nás tam je málo, Američanu o trochu více, celkově však počet ne-Asiatů dle mých amatérských výpočtů nepřesahuje pár desítek. Na škole je však každý semestr několik set exchange studentů, kteří mají možnost brát si podobné předměty jako my, takže je atmosféra ve třídě opravdu multikulturní.
 • Bakalářské studium trvá čtyři roky, podobně jako na amerických univerzitách vám jsou v prvním roce přiděleny obecné okruhy předmětů, které musíte absolvovat (věda, umění, sport, historie,..) a až od druhého ročníku si volíte obor.
 • První rok studia na UIC byste strávili v mezinárodním campusu ve městě Songdo, hodinu cesty od Soulu. 
  Kolej na Yonsei University, Songdo Campus

 • Přihlásit se k bakalářskému programu na UIC můžete dvakrát do roka, buď na podzimní semestr, který začíná v září, nebo na jarní, který začíná v březnu. Více informací o termínech přihlášek najdete na oficiálních stránkách zde.
 • K přihlášce budete muset přiložit následující dokumenty:
 1. oficiální přihlašovací formulář
 2. dvě eseje (motivační dopisy)
 3. přeložené vysvědčení ze střední školy ověřené apostilou
 4. maturitní vysvědčení (před maturitou Certificate of expected graduation, což v Česku neexistuje, takže si dokument napíšete sami jako já :))
 5. dva doporučující dopisy od profesorů ze střední školy (DĚKUJU, paní profesorky!)
 6. kopii dokladů sebe i svých rodičů (abyste dokázali, že nejsou Korejci)
 7. kopii rodného listu, abyste dokázali, že vaši rodiče jsou opravdu vaši rodiče
 8. kopii pasu
 9. účet, že jste zaplatili přihlašovací poplatek 150,000 won (cca 3tis Kč)
 • Dále můžete a nemusíte přiložit výsledky mezinárodních testů SAT/ACT, TOEFL/IELTS, certifikáty, vyznamenání, životopis, pracovní zkušenosti,.
 • Čím více toho odevzdáte, tím lepší pro vás - ti, kteří budou číst vaší přihlášku, budou mít lepší obrázek o tom, kdo jste a proč by zrovna vás měli přijmout
 • TOEFL/IELTS je doporučený obzvlášť pro ty, kteří nechodí na mezinárodní střední a nepochází z anglicky mluvící země
 • Pro více informací ohledně SAT nebo TOEFL a dalších mezinárodních testů se obraťte na Fulbright, kde vám oproti záloze půjčí studijní materiály nebo poskytnou konzultaci zdarma, čímž bych moc chtěla poděkovat Jakubovi Tesařovi, který má na mém zahraničním studiu taktéž svůj podíl
 • V případě, že projdete prvním kolem, se ve druhém kole zúčastníte pohovoru po telefonu, ve kterém se vás budou ptát na různé akademické i osobní otázky.
 • Škola nezveřejňuje statistiky přijetí, Korejců se na Yonsei, případně UIC, dostane absolutní minimum, ale pro zahraniční studenty jsou šance větší.
 • Já na střední škole nebyla žádný oslnivý student, ale za vinu to měl i fakt, že jsem se více věnovala tenisu. Myslím, že mi k přijetí pomohly motivační dopisy, kde jsem se přiznala, že bych se ráda vzdala plných stipendií v Americe, abych mohla studovat tady. Zároveň jsem byla jedinou Češkou, která by na škole byla, což na jakoukoliv instituci, která se snaží o vytvoření multikulturního prostředí platí.
 • Neexistuje žádný návod ani pevný formulář, podle kterého se přijímají studenti na výběrovou univerzitu. Jak ale říkal jeden z profesorů, který sedí v komisi; nezáleží na tom, zda jste šprt nebo studentský prezident, důležité je, jestli ukážete, že máte potenciál tady nejen vystudovat, ale aktivně se podílet na aktivitách školy, růst jako osobnost a odgraduovat nejen jako vystudovaný jedinec v oboru, ale taky jako lepší člověk.
 • Studium na UIC je hodně komplexní, zabere hodně času a bývá dost náročné. V prvním ročníku jsem si musela vzít sportovní kurz, umění (olejomalba mi fakt nešla), musela jsem si zapsat vědecký předmět (vzala jsem si astronomii), měla jsem hodiny ekonomie i filozofie. Nabídka oborů je ale zajímavá, vybavení obou campusů absolutně nádherné.
 • Profesoři jsou fantastičtí, za dosavadní dva roky jsem neměla nikoho, kdo by mi neseděl. Věnují se nám při hodinách i mimo ně, vztahy mezi profesory a studenty jsou tu nadstandartní, což je třeba pro mě extrémně důležité. Dám příklad. Můj dvou obor je politologie, mezinárodní vztahy a literatura, nicméně mě zajímá hokej. Chtěla jsem tedy napsat seminární práci na hokej, ujal se mě profesor, který mě už rok a půl neučí a ve svém volném čase se mnou práci konzultuje a vede. Další profesor, který mě nikdy neučil, je poradcem školního spolku, který vedu, s naším spolkem byl na večeři a cestou na autobus z restaurace se mě ptal, co bych chtěla po bakaláři dělat. Sesypala jsem na něj svou zmatenost a on mi řekl, ať mu napíšu email a že můžeme jít ve škole na oběd, aby mi řekl svůj názor. Profesoři tady pro nás nejsou jen zlí lidé u katedry, kteří nám hustí do hlavy informace a zadávají testy. Jsou to rádci, opravdoví učitelé v tom, že nás učí - nejen oborové věci, ale životní lekce.
     Doufám, že jsem vám, kteří o škole v Koreji uvažujete, aspoň trochu nastínila, čím si projdete, pokud se sem opravdu vydáte. Pokud se rozhodnete pro UIC, moc ráda vám pomůžu s přihlašovacím procesem, s psaním esejí, se zařizováním všeho, co to obnáší a první den školy vás pozvu na velký slavnostní oběd u nás v jídelně :) Pokud se rozhodnete pro jinou školu v Koreji nebo dokonce jinde ve světě, pomůžu vám jak moc budu umět. 
     Přihlašovací podmínky i mezinárodní testy jako SAT a TOEFL se pravidelně mění, navíc jsem testy skládala před třemi lety, tak si to přesně nepamatuju. Můžu vám ale říct, jak jsem se na testy připravovala já a co mi přišlo nejtěžší. 
     Pokud budete mít ještě nějaké otázky, klidně se na mě obraťte na Facebooku nebo mi napište email :)


Užitečné webové stránky:
Žebříček světových univerzit za rok 2016:
https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2016

Oficiální stránka UIC:
https://uic.yonsei.ac.kr/main/default.asp

Oficiální stránka Yonsei University:

18 komentářů:

 1. Ještě bych přidal tenhle odkaz na government scholarship program:
  http://www.niied.go.kr/eng/contents.do?contentsNo=78&menuNo=349

  ;)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky, přidám to. Bohužel na to plné stipendium k bakalářskému studiu ale Česko stejně není v partnerských zemích, lze se hlásit jen na stipendium na magisterský program.

   Smazat
 2. To už si když tak každý najde zvlášť, já mám pocit, že když jsem se hlásil tak nabízeli i 3 pozice na Bc. :) Je možné, že se to změnilo, už to nesleduji.

  OdpovědětSmazat
 3. Páni, to je fakt skvělý. Už delší dobu uvažuju nad tím, jestli mám po střední ( jsem ve třeťáku) jít na universitu v zahraničí. Hodně by mě to lákalo. Miluju učení jazyků. Studují ekologii a ochranu životního prostředí a můj nejoblíbenější předmět na škole je angličtina. A miluju cestování. Tak uvidíme. :)Jinak děkuju za článek, je to inspirativní. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To zní skvěle! Držím palce, ať vybereš správně. Kdyby tě zajímalo něco dalšího, klidně napiš :) Ráda to s tebou proberu. A děkuju za milý komentář!

   Smazat
 4. ach... skoda, ze som o vsetkych tych moznostiach nevedel v casoch, kedy som bol na strednej :(

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nikdy není moc pozdě!

   Smazat
  2. uz je :D som na vyske v piataku

   Smazat
  3. Tak přijeď na internship :D

   Smazat
  4. no, to som uz hladal ale nasiel som len velmi drahe ponuky :D ale ak vies o niecom tak sem s tym :D

   Smazat
 5. Zdravím, chtěla bych se zeptat, zda-li je potřeba nějaká znalost korejštiny před vstupem na UIC nebo jinou univerzitu v Jižní Koreji, nebo jestli stačí pouze znalost angličtiny? Jsem sice teprve v prváku na střední, ale už teď přemýšlím o možné variantě vysoké školy a hrozně mě láká studovat někde mimo Česko. :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Lucy, před vstupem na UIC není potřeba znalost korejštiny, stačí angličtina. U ostatních univerzit záleží, liší se to, ale v drtivé většině případů stačí angličtina, obzvlášť pokud jde o program/fakultu v angličtině :) Držím palce!

   Smazat
  2. Děkuju moc za odpověď! :) Každopádně UIC vypadá strašně lákavě, tak snad to tak bude vypadat i za ty 3 roky :)
   Mimochodem, ještě jednu malou otázečku bych měla. Jsou na UIC i nějaké hodiny korejštiny nebo tohle se učí spíše jenom na jazykovkách? Moc se v tomhle ještě nevyznám, tak proto se ptám někoho, kdo s tím má zkušenosti :D

   Smazat
 6. Musím umět americkou nebo anglickou angličtinou? A jak si tam vyděláváš peníze ?

  OdpovědětSmazat
 7. Dobrý den. Ráda bych se zeptala na pár věcí. Můžete mi prosím napsat Váš email? Můj je: helena.licenikova@gmail.com
  Moc děkuji

  OdpovědětSmazat
 8. Dobrý den , chtěla jsem se zeptat jestli by jste mi za 3 roky nepomohla se všemi těmi papíry atd. . Hrozně moc bych chtěla studovat v Koreii . V Česku je to už nuda.Jsem sice teprve v prváku , ale to je jedno . A chtěla jsem se zeptat jaký jsou tam spolužáci , jestli vám třeba pomáhají ve studiu nebo ne a kolik máte volného času , zhruba . Děkuji na shledanou .

  OdpovědětSmazat
 9. Ahoj, vím že tohle už je starší článek ale stejně bych ráda poprosila o pomoc. Do vysoké školy mám ještě daleko, ale na sto procent si jsem jistá že chci do Jižní Korei. Pročetla jsem o tom desítky článků, ale stejně si nejsem jistá, jestli se mi tam podaří dostat. Studium tam mi tam přijde dost drahé a bojím se, že nezvládnu tu spoustu papírů a dokumentů. Je tu někdo kdo má zkušenosti a připravoval mě. Život v Korei je pro mě velice důležitý. Děkuji.

  OdpovědětSmazat