neděle 19. listopadu 2017

Víkend v Busanu

     O víkendu jsem poprvé vyrazila do Busanu, druhého největšího města na jižním pobřeží poloostrova, které se mimo jiné chlubí i nejdůležitějším korejským přístavem, nejdelší zdejší řekou, největším obchodním centrem na světě a jediným českým pivovarem v Koreji. Busan mi absolutně uhranul a nejradši bych se okamžitě vrátila, tak aspoň skrze následující fotoreport!
     Busan je velmi populární destinací především v létě, hlavně díky svým písečným plážím v čele se známou Haeundae a teplejším počasím. Já jsem dala v srpnu přednost ostrovu Jeju, o němž jsem rozsáhle psala tady, Busan přišel na řadu až teď. Počasí mi přesto vyšlo perfektně, celý víkend bylo okolo 18 stupňů, což byla oproti Soulu příjemná změna.
     Do Busanu se pohodlně dostanete letadlem, vlakem i autobusem. Vzhledem k tomu, že jsem měla na výlet jen dva dny a znám místní kolony, rozhodovala jsem se mezi letem a rychlovlakem KTX. S oběma cesta trvá pod tři hodiny (let+doba na letišti se vyrovná 2,5h jízdě vlakem). Ceny jsou podobné, letenky tradičně hledám přes www.skyscanner.com a jízdenky na vlak po Koreji na www.letskorail.com. Nakonec jsem se rozhodla pro KTX, protože jsem jím ještě nejela. Cesta byla extrémně pohodlná, přestože vlak byl plný, ale příště chci vyzkoušet SRT, který mi doporučil kamarád. Pokud nejste v časovém presu, jeďte obyčejným vlakem nebo autobusem, vyjde to třikrát levněji.


     V samotném Busanu je pět linek metra a široce dostupná autobusová doprava stejně jako v Soulu. Po celé Koreji navíc můžete městskou dopravou cestovat se stejnou T money card, což je první věc, kterou bych okamžitě importovala do Česka.

Metro v Busanu

     Vzhledem k tomu, že jsem do Busanu přijela hned brzy ráno v sobotu a odjížděla až v neděli po 20 hodině, stihla jsem toho za víkend docela dost a absolutně mi to jako dvoudenní dovolená stačilo. Rozhodně jsem však neviděla vše, co v Busanu stojí za to vidět, takže následující seznam míst, které jsem navštívila, berte s rezervou a těšte se na druhý díl, který snad bude následovat do konce roku.

 • Gamcheon Culture Village

Duhová čtvrť, v níž jsou pestrobarevné domy, obrazy po stěnách a chodnících, útulné kavárny a nespočet "photo zones". V Koreji poměrně nevídaný úkaz a příjemná změna od všech těch skleněných mrakodrapů, proto tam ale chodí stovky turistů a autentičnost postupně mizí (podobně jako v Bukchon Hanok Village v Soulu). Přesto, že je vesnička trochu tourist trap, bych tam při výletu do Busanu aspoň jednou vyrazila, udělat si typickou fotku a potom se ztrácet v malých uličkách, kde místo Číňanů potkáte původní obyvatele.

 • Songdo Beach
Songdo Beach byla první oficiální pláží na koupání v celé Jižní Koreji. Momentálně žije trochu ve stínu větší a slavnější pláže Haeundae, rozhodně ale má co nabídnout. Kromě bílého písku a obklopujících kaváren pohlíží na lanovku, Busan Air Cruise, lanovku, která operuje 86 metrů nad hladinou. Já jsem lanovkou nejela, takže nemůžu soudit, ale prý nabízí hezký pohled na nedaleký Amnam Park a pobřeží. Nedaleko Songdo Beach je i Songdo Skywalk, to je ale extrémní tourist trap, takže frontu nestát, zůstat piknikovat na pláži!
 • Haeundae Beach

Nejpopulárnější korejský dovolenkový spot. V létě se tu nehnete, i teď v listopadu bylo na pláži stovky lidí. Písečná pláž asi 1.5 kilometru dlouhá je obklopená pětihvězdičkovými hotely, mezinárodními restauracemi, kluby a brzy i nejvyššími mrakodrapy v Busanu, které se staví. Přes den se mi více líbila Songdo pláž, kde jsem byla sama, ale v noci tu na Haeundae žije a navíc je hned u pláže tržnice se skvělým stánkovým jídlem a čestvými rybami.
  • Praha 993
  Český minipivovar v Busanu otevřel před více než rokem a zůstává jedinou ryze českou a zároveň jednou z mála zahraničních firem, které mají povolení na výrobu a distribuci piva v Jižní Koreji. Výborné pivo, které se prodává pod značkou Praha 993, jež odkazuje na Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, kde se v roce 993 pravděpodobně začalo poprvé vařit české pivo. Firma má plány na otevření velkého pivovaru, ze kterého by mohla zásobovat celý korejský trh, momentálně dodává pivo do několika restaurací především v Busanu a okolí. Několik druhů piva, včetně pšeničné dvanáctky, klasického ležáka, černého 15stupňového Milk Stout a sezónního piva (podzimní Pumpkin Ale) tu vaří čeští sládci. A že pivo vaří fakt dobře! Jestli do Busanu zavítáte, určitě se sem stavte, na jídelním menu sice nenajdete kvůli nedostatku vhodných surovin české jídlo, ale žebra mají fantastické a hlavně, k tomu pivu a záběrům z Prahy promítaným na zdi jídlo ani nebudete potřebovat. 

                            

                                         

                                         


  • Terarosa & Yes24
  Hned vedle Praha 993 je v nádherných uměleckých prostorech pobočka mého oblíbeného řetězce kaváren v Koreji - Terarosa. Mají vynikající kávu a stylové kavárny, ta v Busanu vypadá skvěle. Za dveřmi je navíc nově otevřené knihkupectví Yes24, které nabízí dvě patra knížek, diářů, uměleckých potřeb, vinylů a hlavně přátelé, second hand anglických knížek. Odcházela jsem s Hemingwayem a Salingerem a kdybych neměla žízeň na české pivo, byla bych tam doteď. Ta vůně, ty nahnědlé stránky!!! 

  • Jagalchi Market
  Rybí tržnice, kde nakoupíte krevety, škeble, tuňáka i stále se hýbající chobotničky. Čerstvé úlovky si buď můžete odnést s sebou nebo přímo nechat nakrájet k obědu. Rybích tržnicí je po celé Koreji spoustu, v Busanu jakožto v příměstském městě jsou ale vyhlášené. Já z nich mám smíšené pocity, mořské plody sice jím, ale vidět mačkající se kraby v těsných akvárcích.. No nic, k Busanu to neodmyslitelně patří.
  • Oryukdo Skywalk 
  Skleněná vyhlídka 35 metrů nad mořem pro mě byla dost zklamáním. Za poměrně dlouhou cestu z centra města to nestojí, ale pokud máte půl dne čas, vyrazte sem na lákavý hike. Pobřeží je nádherné, panoramata taky, jen ty desítky turistů na mostě vycházejícím z útesu jsou prostě nuda. 

        

        


  • Taejongdae Park
  V Taejongdae Parku se mi naopak líbilo strašně moc a těším se, až se tam vrátím. Obrovský park s nejvyšším bodem 250 metrů nad mořem, má v repertoáru i několik budhistických chrámů, maják a rozhlednu. Můžete ho buď absolvovat pěšky krásnou krajinou nebo vláčkem. Já šla po svých, celá trasa mi zabrala asi dvě hodiny a stálo to za to. Dole u parkoviště je pak nespočet restaurací, kde jsem poprvé ocenila sezení na zemi, po té procházce mi docela bodlo. 


  • Haedong Yonggungsa Temple
  Budhistický komplex na pobřeží byl na mém seznamu věcí, které chci v Busanu vidět, prioritou. A vážně - byl nádherný! Chrámů je po Koreji stovky, ale u moře jich je jen pár a Haedong Yonggungsa je u mě osobně momentálně v čele žebříčku. Navíc jsem se tam mincí trefila do Buddhova kalichu, takže bych měla nadosmrti mít štěstí.       V Busanu je spoustu dalších zajímavých míst, například největší vnitřní obchodní centrum, mořské akvárium, Beomeosa Temple, Biff Square, které reprezentuje každoroční říjnový mezinárodní festival, který se v Busanu odehrává nebo osvícený Gwangandaegyo Bridge, na nějž je noční pohled úžasný. A seznam by mohl pokračovat, klidně napište do komentářů, co se v Busanu nejvíce líbilo vám, já jsem toho přece jen za pouhé dva dny tolik nestihla. Aspoň si ale musím na jih naplánovat další výlet, snad ho stihnu ještě letos. 

  1 komentář:

  1. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

   Obchod odkudkoli - Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

   227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

   OdpovědětSmazat