pondělí 18. prosince 2017

SINGAPORE

     Před rokem a kousek jsem na blog dala svůj bucket list, na kterém vedle výšlapu na nejvyšší horu Jižní Koreji stál i Hong Kong a Singapur. Dneska můžu s pocitem zadostiučinění a obrovskou radostí v srdci říct, že jsem si obě destinace už odškrtla. 

    V Hong Kongu jsem byla už v lednu, na blog jsem fotky nikdy nedala, ale k ročnímu výročí to napravím, slibuju. Do Singapuru jsem vyrazila na začátku měsíce a doteď z toho žiju, takže se ráda fotkami konečně pochlubím.  


    Když jsem před rokem poprvé přemýšlela o výletu do Singapuru, vlastně jsem o něm nic moc nevěděla kromě toho, že z něj pochází spoustu mých spolužáků a stojí v něm vyhlášený hotel Marina Bay Sands s infinity bazénem na střeše. Cool město, tam někdy pojedu. 
     Během letních prázdnin se tam však přestěhovala jedna z mých výborných kamarádek, a tak se z někdy stalo letos a začala jsem navážno shánět letenky. Z Incheon na Changi Airport létá několik letadel denně, přímo i s přestupem. Já jsem byla omezena časově, nemohla jsem si tedy příliš vybírat a zvolila jsem přímý let se Singapore Airlines v pátek ráno s návratem v pondělí ráno. Zpáteční letenka stála skoro 10.000 Kč, to ale rozhodně není cena, za kterou se po Asii pohybuje většina lidí, ani nejlevnější cesta do asijského centra dění. Let byl k mému překvapení (měla jsem dávat při zeměpise větší pozor) sedm hodin dlouhý, z čehož mě při přečtení letenky málem trefilo, strach z létání mě stále nepřešel. Singapore Airlines ovšem dostály svému skvělému jménu a byly excelentní, služby na palubě, jídlo i nabídka filmů byly špičkové. Rozhodně doporučuju!
     Po přistání na Changi Airport, tváří tvář jednomu Indovi vedle druhého, jsem si připomněla, že o Singapuru stále nic nevím a vlastně ani netuším, co od něj čekám, kromě Číňanů a tepla. Číňani jsou totiž všude a na teplo jsem se z mrazivé Koreji strašně těšila.
     Hned na letišti mě vyzvedla kamarádka a celé tři dny mě po 710 km² velkém městě provázela, za což jí patří znovu a veřejně velké poděkování. Protože jsem celý výlet nechala absolutně na ní a dopředu si výjimečně nenaplánovala, co chci vidět kromě toho slavnýho hotelu s bazénem, nebudu tu tentokrát psát, co byste na své návštěvě Singapuru měli vidět, jíst a dělat. Pouze vám řeknu, nebo spíš ukážu, co jsem v Singapuru zažila já. 

      Nejdřív si k tomu dáme ale trochu faktuální úvod, ať si ten Singapur objasníme, vy i já. Singapur byl britskou kolonií, dnes je nezávislou republikou v čele s prezidentem a parlamentem u moci. Leží na ostrově na jihu od Malajsie, lehce se do něj tedy dostanete i autobusem třeba z Kuala Lumpur. V Singapuru bydlí přes pět milionů lidí, obyvatelé jsou z většiny etnicky Číňané, Malajsijci a Indové, potkáte tam ale tisíce cizinců, určitě více než v Hong Kongu nebo Soulu. Primárním jazykem zůstává angličtina, nápisy v městské dopravě jsou ale i v čínštině, tamilštině a malajštině. Šance, že se tu nedomluvíte, je tedy minimální.
     Když jsem si představovala Hong Kong a Singapur, představovala jsem si mrakodrapy uprostřed asijského města, něco jako Soul nebo Tokio, ale pompéznější. V Singapuru však dle mé zkušenosti jasně dominuje západní vliv, většina čtvrtí, které jsem viděla, měla blíže k Evropě než k typickému asijskému městu. 
      Troufám si říct, že jsem za tři dny viděla většinu toho, co vyzdvihávají letáky "Must see" a díky kamarádce i místa, do kterých by mě turistický průvodce nezavedl, takže bych se určitě nebála dát si Singapore jen "na skok". Tady je fotoreport mého prodlouženého víkendu v pohádce o tom, jak se malá holka ocitne ve velkoměstě se slavným hotelem s bazénem, s nejvýše položeným barem na světě a s opálenými muži bez triček běhajícími po pláži. 
     Jinými slovy - ráj. Bydlet bych tu asi kvůli celoročnímu létu nechtěla, nicméně dovolená to byla fantastická a já doufám, že se do Singapuru znovu vrátím, už jenom kvůli tomu, že jsem letos ještě nemohla spát v Marině.


    Palawan Beach

     Hned z letiště jsme jely na pláž na ostrově Sentosa. Nádherné pobřeží s bílým pískem bylo plné lidí užívajících si páteční odpoledne, voda sice nijak extra čistá (hlavně proto, že je Singapur především klíčovým přístavem a tak koukáte z vody na připlouvající lodě), ale kdo se koupe na první Advent v moři?!


Nanyang Technological University

     Jedna z nejvyhlášenějších univerzit v Asii i na světě. Nachází se daleko od centra, tak trochu ve svém vlastním světě budoucích techniků, fyziků a programátorských es, její kampus však připomíná spíš prázdninový resort na Floridě. Jestli se hlásíte na exchange, přihlášku hoďte i sem! 

Studentské koleje

Studentské koleje

Knihovna

Studovna

Kampus

The Chinese Heritage Center


BooksActually

     Nádherné knihkupectví ve čtvrti Bukit Merah. Najdete tu světová díla, asijské cestopisy i mladé spisovatele, jejichž díla nikde jinde nekoupíte. Před obchůdkem, který svou atmosférou zaručeně dojme i menší knihomoly než jsem já, navíc stojí automat na tajemné knížky. Knihy se totiž prý nemají soudit podle obalu :)

Nákupy

     Za dva a půl dne jsme nachodily asi čtyřicet kilometrů a během courání po městě jsme narazily asi na sedmnáct obchoďáků velikosti Chodov, od sebe jen pár set metrů nebo jednu ulici. Jména nákupních center si nepamatuju, důležité je jen rozpoznat správný obchod. The Shoppes

Marina Sands Bay & Gardens by the Bay

     Fotky z infinite bazénu na střeše hotelu Marina Sands Bay asi viděl každý. Samozřejmě, že jsem se taky dívala, kolik noc v hotelu stojí, ale nakonec jsem si slíbila, že se v Marině ubytuju až si na to poctivě v následujících letech vydělám. Upřímně hotel zevnitř ani nevypadá tak skvěle, vsadím se, že tam většina lidí fakt bydlí jen kvůli tomu bazénu. Zahrady jsou naopak nádherné, každý večer se v nich navíc koná světelná show.
Marina Bay Sands


Noční show

Chinatown

     Číňani! Mezitím co v Hong Kongu potkáte buď Asiaty nebo bělochy, v Singapuru je etnický mix mnohem rozmanitější a připadáte si spíše jako v zemi nikoho a všech než jako v Asii..než přijdete do Chinatown. Skvělé jídlo ve stáncích, levné suvenýry v obchodech, spoustu lidí všude. 

Clarke Quay

     Neoficiální expat čtvrť, najdete tu jeden cizinecký bar vedle druhého, luxusní restaurace na nábřeží, hodně blonďáků a moc krásné kulisy!1-Altitude 

     Jak jsem na začátku článku říkala, že vám nebudu říkat, kam musíte jít, teď neplatí. Do nejvýše položeného baru na světě v centru Singapore totiž určitě jít musíte!!! Bar s otevřenou terasou 282 metrů nad mořem nabízí pohled přes celé město. Vnitřní část klubu sice není nic moc, ale venkovní prostory na střeše jsou dechberoucí. Za vstup zaplatíte 30 SGD, což podle mě i vzhledem k tomu, že budete mít v ceně jeden koktejl, absolutně stojí. 

Singapore Universal Studios

     Zábavní park v produkci Universal Studios v Singapore sice není nijak velký, hravě vám na něj stačí i půl dne, přesto ve mně probudil desetileté dítě, kterému od první minuty svítily oči. Je tady sedm tematických čtvrtí, New York, Sci-fi, Jurský Park, Za devatero horami a devatero řekami, Egypt, Madagaskar a Hollywood. Atrakce jsou tu spíš než na adrenalin zaměřeny na nostalgii, kterou ve vás vyvolají filmové znělky, kulisy a tematické obchůdky. Za mě pohádka!

     Za tři dny jsme s kamarádkou nachodily asi čtyřicet kilometrů, viděla jsem toho opravdu hodně. Z městské dopravy jsem využila jen metro, které jezdí přes celé město, je levné a přehledné a taxislužbu Grab. 
     Cenově mě Singapore příjemně překvapil, přestože je považován za nejdražší město v Asii (a já s tím ani nechci polemizovat), potraviny i doprava je tu levná. Stravovala jsem se především v "jídelnách" a na pouličních marketech, kde se jídlo pohybovalo mezi 3-6 SGD. Mojí závislostí se stala Laksa, uchvátily mi ale i tamní dezertíky. Absolutně nejlepší pro mě však bylo ovoce, jak čerstvé thajské kokosy, tak dragon fruit, mango, papaya a další exotické plody za pár korun, ať už v podobě svačiny nebo džusů. 

     Takže jestli se chystáte do Singapore, choďte pěšky (nebo na kole), jezte na trzích (v Chinatown) a ládujte se jedním smoothie za druhým (i za mě)!

3 komentáře:

  1. Krasne fotky:) Singapur vypadá jako super zážitek. :D

    OdpovědětSmazat
  2. Doporučím každému, kdo hledá obchodní úvěr, Le_Meridianovi, který mi pomohl s úvěrem na čtyři miliony USD na spuštění mého podniku Quilting a bylo to rychlé. Mohou financovat až do výše 900.000.000.000 dolarů (devět set milionů dolarů) v každém regionu světa, pokud je možné zaručit na projektech 1,9% ROI. Proces byl rychlý a bezpečný. Rozhodně to byla pozitivní zkušenost. Vyhněte se podvodníkům a kontaktujte Le_Meridian Funding Service On. info@lemeridianfds.com WhatsApp ... + 19893943740. pokud hledáte obchodní úvěr, díky.
    Leslie,

    OdpovědětSmazat