sobota 12. května 2018

Život to naplánoval jinak

     Nikdy jsem nechtěla být průměrná. Vždycky jsem chtěla vyčnívat. Jak říká Jarda Jágr, rozdíloví hráči se rodí při trénincích navíc. České přísloví pak říká, že komu se nelení, tomu se zelení. Předpokládala jsem tedy, že když budu poctivě makat a čas od času udělám něco navíc, vzejdu jako nadprůměrná.
     Dlouho to fungovalo. Tenisových zápasů jsem více vyhrála než prohrála, naopak dvojchyb jsem kupila turnaj od turnaje méně. Stačilo, když jsem si každý den strávený na chalupě vzala koš s míči a zuřivě pálila na druhou stranu kurtu aspoň půl hodiny. Nikdo mě nemusel nutit, sama od sebe jsem viděla, že tudy vede cesta.
     Jenže už mi nikdo neřekl, že ta cesta není dlážděná do nekonečna. Sportovci sice říkají, že samotný talent nestačí, ale jen málokdy říkají, že občas nestačí nic. Ani kombinace talentu, štěstí, píle, přidaných tréninků, skvělých podmínek, ukázkového zázemí a milionů korun. Občas prostě můžete dělat všechno dobře a stejně to nedopadne dobře, stejně to nedopadne tak, jak jste si plánovali. Život to prostě někdy naplánuje úplně jinak.

     Odejít na univerzitu v Jižní Koreji bylo tím největším rozhodnutím, které jsem ve svém dosavadním životě musela udělat. Uplynuly tři roky a lidé mě za to stále plácají po zádech. To je obdivuhodné... Ty jsi tak statečná... Já bych to nedokázala... Díky. Ale mě nikdo nenutil odjet, sama od sebe jsem chtěla zažít na univerzitě něco, co nezažije můj průměrný vrstevník, něco navíc. A tak jsem se po maturitě sama přestěhovala 8244 km od domova, asi tak o 8240 km dále než bylo nutné a v průměru tak o 8000 km dále než většina mých spolužáků z gymplu.
      Skoro v každém předmětu, který jsem na Yonsei měla, existovala možnost získat kredit navíc. Pět semestrů jsem tu možnost vysávala jako studnu při období sucha. Jen jedničky ze školy mi ale nestačily, potřebovala jsem ještě víc. Odjela jsem studovat do Jižní Koreji, tak se chci vrátit se životopisem, který jasně zastíní průměr. Prezidentka studentského spolku. Dobrovolnice na akcích pořádaných ambasádou České republiky v Soulu. Vyznamenání školy za nadprůměrné akademické výsledky. Znalost korejštiny.
     Když jsem se rozhodla vzít si semestr pauzu, abych si rozmyslela, kde chci pokračovat ve studiu při magisterském programu, rozeslala jsem svůj životopis šéfredaktorům nejrůznějších médií v Česku. Doručený email. Bereme vás. Druhý email. Určitě se domluvíme. Třetí email. Vypadá to skvěle. 

Lake Michigan


     Do nového roku jsem vkročila s vidinou sama sebe v elegantním sáčku kráčejíc do kanceláře v centru Prahy, v jedné ruce notebook, v druhé ruce káva. Stáž. Další logický krok v mojí kariéře. Přerušila jsem studium, s vedoucím své bakalářské práce jsem se domluvila, že během jara v pražských archivech projdu všemi zdroji a v srpnu přijedu s napsanou prací, čímž znovu získám kredity navíc a nebudu tak muset studium o půl roku prodlužovat. 
     Zároveň jsem se těšila na prázdniny, na čas pro sebe, na všechny knížky, které jsem nestihla přečíst, na všechny blogové příspěvky, které jsem nestihla dopsat, na rukopis mojí knížky, který v šuplíků čeká na svůj happy end. Viděla jsem se, jak na chalupářském kole projíždím podél polí okolo Staré Vody a přemýšlím, jak dokončím zpověď hlavní hrdinky.
      Plánovala jsem si, že budu ve všední dny stážistka v hlavním městě a o víkendech spisovatelka na vesnici. Jenže život mi to naplánoval jinak. Žádná ze slibovaných stáží nezačala. Z rukopisu zmizelo několik stránek, žádná nepřibyla. Na blogu se téměř tři měsíce neobjevil nový článek. Na chalupě jsem byla třikrát.
      Ani ve snu mě nenapadlo, že by něco z toho nemohlo vyjít. Držela jsem se přece plánu. Přidávala jsem si práci navíc, po nocích jsem psala eseje na témata, které se v Česku médii sotva mihla, moje GPA je skvělé, moje jazyková vybavenost dostatečná. Oplakala jsem to. Padesátkrát. Vztekala jsem se. Ptala jsem se. Proč se mi nezelení? Vždyť jsem nelenila!

     Jenže občas prostě můžeme dělat všechno dobře a stejně to nedopadne dobře, stejně to nedopadne tak, jak jsme si plánovali. Dopadne to jinak. 
     A tak nemám ani stáž, ani sraz s vydavatelstvím, ani napsanou bakalářku. Neznamená to, že už nikdy nebudu nic z toho mít. Znamená to jen to, že v kalendáři mám místo na jiné věci než na sako a notebook v podpaží. Třeba na snídani v posteli. Na tenisový zápas. Na výlet do Itálie. Na promoce kamarádky v Michiganu. Na vymalování pokoje. Na nábor dětí do tenisové školy. 
    Moje představy o tom, jak strávím volný semestr, dopadly fiaskem. Stojím tváří tvář neúspěchu a koukám zklamání přímo do očí. V odrazu těch očí se však nelesknou slzy, ale světýlko naděje. To, že se mi něco nepovedlo, neznamená, že už se to nikdy nepovede. Znamená to jen, že se to bude muset povést až příště, jindy, třeba za rok.
   Znamená to, že jsem sice nedostala to, co jsem chtěla, ale ani jsem nedostala něco, co jsem nechtěla. Jako když si k Vánocům přejete tričko, ale nakonec dostanete hrnek, který je mnohem praktičtější a vás přitom vůbec nenapadlo si ho přát. K Vánocům naštěstí nedostáváme vždycky to, co chceme, ale i to, co jenom potřebujeme. V životě je to asi stejně.

     V létě se stejně trička nenosí, zato hrnek je pro snídani v posteli zásadní furt. 

   
     Tak pěkné léto, ať už je váš kalendář plný toho, co jste si plánovali sami nebo toho, co vám naplánoval život.
     Hlavně, když se v něm najde čas na kafe.

3 komentáře:

 1. Ahoj,momentálně bydlíme v Incheonu a chtěli by jsme podniknout výlet do Soulu mohla by jsi nás nasměrovat na nějaké jejich top památky? Popřípadě udělat průvodce?

  OdpovědětSmazat
 2. Nevadí, že to nevyšlo, důležité je to zkoušet, nestát na místě, ale snažit se a on už si tě život nasměruje. Když se jedna cesta uzavře, hned se otevírají nové možnosti. Hodně štěstí! :)

  OdpovědětSmazat
 3. Doporučím každému, kdo hledá obchodní úvěr, Le_Meridianovi, který mi pomohl s úvěrem na čtyři miliony USD na spuštění mého podniku Quilting a bylo to rychlé. Mohou financovat až do výše 900.000.000.000 dolarů (devět set milionů dolarů) v každém regionu světa, pokud je možné zaručit na projektech 1,9% ROI. Proces byl rychlý a bezpečný. Rozhodně to byla pozitivní zkušenost. Vyhněte se podvodníkům a kontaktujte Le_Meridian Funding Service On. info@lemeridianfds.com WhatsApp ... + 19893943740. pokud hledáte obchodní úvěr, díky.
  Leslie,

  OdpovědětSmazat